“Има някои не толкова добри новини за нашето общество и някои поводи за тревога, като намаляващата избирателна активност. Друга важна тема е гласоподаването сред най-младите, което отново е сравнително ниско. Запазва се тенденция на нисък интерес“.
“В целия ЕС наблюдаваме една тенденция за коренно различен парламент, ако се вземат само гласовете на младите и ако се вземат гласовете на останалата част. Парламентът на младите е с водеща сила ПП, ДБ – това са партиите с най-голям младежки вот. Има силен младежки вот и сред избирателите на ИТН. Макар че тази партия срина своята подкрепа. Ако погледнем техния вот, делът на младите е доста висок“, посочва още тя.
“Има обяснение за това – от една страна, има някаква надежда за промяна. Младите са склонни да подкрепят различни нови партии. Виждаме, че техният вот прелита към някакви партии, които се появяват в последните години. Те не са склонни да гласуват за т.нар. "партии от статуквото". Имахме един по-висок вот сред младите през пролетта на миналата година, но този вот постепенно се върна в рамките на традиционното ниско. По първи наблюдения ми се струва дори и по-ниско. Има разочарования сред тях, затова е и този отлив за гласоподаване“, казва още Петкова.
Образователен статус…
“По традиция по-високо образованите гласуват за по-десни либерални партии. В това отношение е висок вотът сред хората с висше образование за “Демократична България“, а също и за “Продължаваме промяната“, макар че тя показа една различна идеологическа ориентация. И сред тях гласоподавателите с висше образование са един по-висок процент, който си струва да се отбележи“, казва Петкова в интервю за БНР и допълва:
“По-важното в случая е да разгледаме малко вота по населено място. Ако погледнем структурата на гласуването за отделните партии, ще видим, че най-висок е делът на гласоподавателите на ДБ, които живеят в столицата. Висок е делът и на гласоподавателите на ПП, които живеят в столицата. И в това отношение имаме една разлика между столицата и останалите населени места, която на пръв поглед прави впечатление“.
Столицата…
“Този път столицата беше по-активна в гласуването от предишните няколко избора. В следобедните часове имаше едно активно гласоподаване в София, което не наблюдавахме в миналите и по-миналите избори. Струва ми се важно да се отбележи, че имаше някаква мобилизация в края на деня“, казва още социоложката.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg