Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на церебралната парализа

Снимка: БГНЕС

Церебралната парализа представлява увреждане на мускулно-скелетната система, което засяга над 17 млн. души по света. Често се придружава от зрителни проблеми, говорни нарушения и особености в интелектуалното функциониране. За състоянието няма лечение, но добрата рехабилитация осигурява съществен напредък за тези хора. Когато стане дума за тях, обикновено говорим за това колко недостъпна е все още средата за трудноподвижните, колко ограничен е животът им – и това е вярно.

В “Нашият ден“ ви срещам с един човек, който се е преборил не просто с бариерите на средата във всеки един смисъл, но най-вече с ограничителните линии, с които сами ограждаме своите движения в света – Константин Антонов.

Константин Антонов (личен архив)

Росен Карамфилов е един поет на инвалидна количка, който се бори със сериозни физически предизвикателства.

Церебрална поезия

Зад гърба ми-пропаст
пред погледа ми-бездна 

ако направя крачка
напред ще изчезна 

ако направя крачка
назад ще потъна 

ето защо не умея да ходя
ето защо съм седнал във въздуха 

моля те Господи 

ако един ден падна
нека да е на небето 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05