Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щерьо Ножаров: Предложението на МФ за бюджет е неамбициозно, липсва индикация за реформи

Снимка: bia-bg.com

Министерството на финансите предлага базов бюджет. Минималната работна заплата ще се запази на ниво от 710 лева месечно при предложения от финансовото министерство базов бюджет. Това съобщи служебният министър Росица Велкова. От 1 юли е заложено увеличение на пенсиите с прилагане на т.нар. "швейцарско правило".

Без промени ще останат майчинските, социалните пенсии и данъчните облекчения за родители. Мярката за 25 стотинки подпомагане за литър гориво обаче ще е валидна или до изчерпването на заделения ресурс, или докато от Европейската комисия не ни постановят да я прекратим. Това може да се наложи, тъй като е валидна само за автомобили с български регистрационни номера, а това се смята за дискриминация. Намалените данъчни ставки остават във вида, в който са записани в закона в момента – до юли догодина.

Средногодишната инфлация ще бъде 6,4%, нивото на безработица – 4,6%, а растежът на икономиката – 1,6 на сто (БВП в размер на близо 174 млрд. лева).

Това е един неамбициозен бюджет, който е построен върху доста висок дефицит, което не прави добро впечатление и в него липсва посока, липсва мотивация, индикация за реформи. Ние увеличаваме най-различни доходи в публичната администрация, но не е посочено как ще се подобри дейността на публичната администрация. Капиталовите разходи тук са завишени, не е посочено дали те ще добавят добавена стойност , икономически растеж и в каква насока ще бъдат. Критичен съм към това, което е предложено“.

Това каза пред БНР икономистът Щерьо Ножаров.

“Базов бюджет означава това, че този бюджет е разработен при действащите политики през 2022 г. Той не е разработен при промяна на политиките, което отговаря и на едни служебен министър на финансите и служебно правителство, което не би следвало да прави промени в политиките. Защото дори при действащите политики през 2022 г. имаме дефицит от 11,6 млрд., почти удвояване на дефицита.

Да си представим, ако имаме промяна в политиките, докъде бихме стигнали. Новият дълг ще бъде в размер на 16 млрд. Отделно имаме предвидени по 3 млрд. на година до 2025 г. погасяване на външен дълг всяка една година“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Общият размер на държавния дълг е над 50 млрд. лева. Притеснителна е високата скорост на неговото покачване“, посочва още Ножаров.

“Синдикатите незабавно реагираха на този бюджет по отношение на минималната работна заплата. В него се вижда, че нямаме замразяване на доходите. Пенсиите ще продължат да нарастват, има предвидени плащания – 3,7 млрд. над тези от тази година. Увеличава се цифрата като процент от БВП – от 10,4% на 11,1%, което става много близо до средноевропейските стандарти, увеличени са заплатите за персонала в публичната администрация, почти 2 млрд. лева“.

Това средно е около 9% увеличение на заплатите в публичната администрация. Но в някои ведомства, като Министерство на земеделието имат 42%.  В Министерството на Иновациите и растежа – 36% е увеличението. Нямаме замразяване на доходите. Минималната работна заплата е приета като референтна стойност, спрямо която се отчита увеличението на доходите, а не като замразяване. Средната работа заплата също е предвидена да се увеличава, така че не можем да говорим за замразяване на доходите“, казва още икономистът. 

“Имаме разминаване на макроикономическите допускания между този проектобюджет с тези на актуализираната макроикономическа прогноза на БНБ. За икономическия растеж те се разминават с 1,5%. БНБ предвижда за догодина растежът да е 0,01%, а Министерството на финансите – 1,6%. Това е доста сериозно разминаване при две прогнози, които излизат едновременно.

Продължават да бъдат ниски инвестициите и допускането в бруто образуването на основен капитал. Продължават да бъдат ниски и редица други показатели, което поставя икономиката ни на една траектория, която няма да изведе до доближаване на европейските стандарти в близките години“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51