Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непознатите будители

Спешна помощ за будители или духовното ДНК

За хладнокръвието и спокойствието, когато трябва да спасиш живот

Д-р Дарко Манчевски и м.с. Ива Кацарова
Снимка: Мария Мира Христова

Екипите от Спешна помощ дават най-доброто от себе си според предоставените им възможности. Тези хора са истински спасители, но те остават невидими. Те нямат имена и лица, защото те са в линейката и в спешното отделение. 

В "Нашият ден“ реанимационният екип от Спешна помощ в София – д-р Дарко Манчевски и медицинската сестра Ива Кацарова – споделят доколко усещат в отговорното и трудно ежедневие онази особена духовна връзка с някаква висша сила. В същото време необходимостта да вярваш изцяло на собствените качества, да бъдеш винаги силен и наясно с това, което извършваш за помощ и спасяване на човешки живот.

"Това да бъдеш лекар в Спешна помощ е призвание и аз го чувствам като нещо много велико“, твърди д-р Дарко Манчевски. Почти няма лекар, който работи в Спешна помощ, който да не обича работата си, защото чрез нея се чувства пълноценен.

"Преди две години и половина по Божията воля ние се събрахме в един екип на Спешна помощ. Това означава, че всички тежки случаи, животозастрашаващи състояния, катастрофи, височинни травми, инфаркти, ние, като екип, трябва са дадем всичко от себе си, за да спасим нечий човешки живот“, казва Ива Кацарова, медицинска сестра в Спешна помощ. А д-р Манчевски допълва, че "ако не си добър човек, не можеш да бъдеш добър професионалист“.

Свободното време не е от нещата, които работещите в Спешна помощ имат в изобилие. Когато не работят и двамата "непознати будители“ се занимават с разнообразни дейности, които спомагат за намаляване на стреса от ежедневието, като каране на ски, време със семейството, музика, планински туризъм.

"В процеса на самата работа е напрегнато, защото работиш с човешки живот. По-голяма отговорност от това няма. Изключително важно е да се запази спокойствие от наша страна и в най-критичния момент ние трябва да бъдем спокойни и уверени в себе си, че ще се справим. И когато тръгваме с линейката, винаги се прекръстваме и казваме "С Бога напред“. Ние вярваме, че ще имаме помощ и от друго място“, казва м.с. Ива Кацарова.

За македонската нишка и пътят до София 

Той е роден в  източната част на Република Северна Македония в село Панчарево. Селото бавно се обезлюдява, а селското училище има 105-годишна история и по стечение на обстоятелствата от 1 до 7 клас учи сам, като сменя седем преподаватели. Самият д-р Манчевски твърди, че "това беше като частно училище и може би това е да получа този замах в живота“.

"Аз съм вторият лекар в семейството. Имам един дядо, който е първият доктор Манчевски. Той е един от най-успешните педиатри в Северна Македония. Но от малък осъзнах, че искам да се занимавам с това. Много исках да уча биология, математика и физика. От дете искам да съм лекар. Идването тук не беше лесно“, посочва д-р Манчевски.

Дипломиран агроинженер или медицинска сестра

В продължение на 28 години Ива Кацарова е част от Спешна помощ и за нея това е начин на живот. Баща ѝ е един най-добрите детски ортопеди д-р Христо Кацаров. Родът им е от Етрополе. Бурните политически събития от началото на 90-те години я връщат към професията на медицинската сестра в Спешна помощ.

"Представях си да стана лекар. Понякога животът те тласка в друга посока и така стана, че завърших медицинския колеж "Йорданка Филаретова“ като медицинска сестра. След което по някакви неведоми пътища се озовах в Пловдив и завърших агроинженерство и съм дипломиран агроинженер“, казва Ива Кацарова.

Екипът

Няма как в екипната работа да не се сближиш с човека до себе си. Създава се една духовна връзка или т.нар. "духовно ДНК“. "Човек, ако няма вяра, не може да постигне нищо. Духовното здраве е много важно, както и физическото“, твърди д-р Манчевски.

 Какво още разказаха д-р Дарко Манчевски и м.с. Ива Кацарова, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44