Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роман-калейдоскоп

Тази книга може да се определи като разказ за историята на семейство банатски немци и хората, с които ги среща животът, но това е само част от разказаното в "Неясните очертания на света". Романът съдържа много повече, защото отвъд съдбата на Флорентине, Ханес, Самуел, Бене и другите герои, можем да видим ясната картина на историческото време – от управлението на крал Михай I, през тоталитарните години на режима на Чаушеску, та до днес. 

Романът на Ирис Волф (1977, Херманщат, Румъния) е разделен на седем части, в които авторката сменя перспективата към героите си, но не изпуска нишката, която ги свързва. Самата тя го оприличава в едно интервю на калейдоскоп, а свободата ѝ като писател е в тази неяснота и изменчивост. Стилът и богатият поетичен език са всъщност основната сила на този роман, в който любовта, семейните и приятелски връзки, паметта и превратностите на съдбата стават обобщение на житейския път на човека въобще. 

Освен таланта на писателката Ирис Волф, за високото качество на романа несъмнено допринася опитът от живота ѝ в тази част на Румъния, която тя напуска в средата на 80-те на ХХ в., за да замине за Германия. 

Премиерата ще се състои на 25 октомври в Гьоте-институт, София.

Повече чуйте в разговора на Белослава Димитрова със Силвия Чолева.

Ирис Волф е родена през 1977 г. в Херманщат, Румъния. В средата на 80-те години на миналия век емигрира със семейството си в Германия. Учи немски език и литература, графични изкуства и живопис в университета в Марбург. Tя е автор и на романите „Полукамък“ (2012), „Сияещи сенки“ (2015), „Да се преструваш, че вали“ (2017) и „Неясните очертания на света“ (2020). Последният й роман „Неясните очертания на света“ получава няколко престижни номинации за литературни награди, включително за Германската литературна награда на годината, както и няколко от най-важните литературни отличия в немскоезичното пространство, сред които и наградата на името на Мари Луизе Кашниц за цялостно творчество.
Ирис Волф е гост на Софийския международен литературен фестивал през месец декември 2022.

Снимка – изд. Аквариус

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29