Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роман-калейдоскоп

Тази книга може да се определи като разказ за историята на семейство банатски немци и хората, с които ги среща животът, но това е само част от разказаното в "Неясните очертания на света". Романът съдържа много повече, защото отвъд съдбата на Флорентине, Ханес, Самуел, Бене и другите герои, можем да видим ясната картина на историческото време – от управлението на крал Михай I, през тоталитарните години на режима на Чаушеску, та до днес. 

Романът на Ирис Волф (1977, Херманщат, Румъния) е разделен на седем части, в които авторката сменя перспективата към героите си, но не изпуска нишката, която ги свързва. Самата тя го оприличава в едно интервю на калейдоскоп, а свободата ѝ като писател е в тази неяснота и изменчивост. Стилът и богатият поетичен език са всъщност основната сила на този роман, в който любовта, семейните и приятелски връзки, паметта и превратностите на съдбата стават обобщение на житейския път на човека въобще. 

Освен таланта на писателката Ирис Волф, за високото качество на романа несъмнено допринася опитът от живота ѝ в тази част на Румъния, която тя напуска в средата на 80-те на ХХ в., за да замине за Германия. 

Премиерата ще се състои на 25 октомври в Гьоте-институт, София.

Повече чуйте в разговора на Белослава Димитрова със Силвия Чолева.

Ирис Волф е родена през 1977 г. в Херманщат, Румъния. В средата на 80-те години на миналия век емигрира със семейството си в Германия. Учи немски език и литература, графични изкуства и живопис в университета в Марбург. Tя е автор и на романите „Полукамък“ (2012), „Сияещи сенки“ (2015), „Да се преструваш, че вали“ (2017) и „Неясните очертания на света“ (2020). Последният й роман „Неясните очертания на света“ получава няколко престижни номинации за литературни награди, включително за Германската литературна награда на годината, както и няколко от най-важните литературни отличия в немскоезичното пространство, сред които и наградата на името на Мари Луизе Кашниц за цялостно творчество.
Ирис Волф е гост на Софийския международен литературен фестивал през месец декември 2022.

Снимка – изд. Аквариус

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30