Габриела Маркова е българска майка, която се опитва да влезе в една българска институция. Защо Габриела не успя да влезе с бебешка количка през служебния вход на БНБ, предназначен за инвалидни колички?
“Съвсем наскоро се опитах да вляза в БНБ с детска количка с малко бебе. Имах работа в банката, отидох на централния вход. Там има огромни стълби, през които е почти невъзможно да премина с бебешка количка. Но горе над стълбите на входната табела видях вход за инвалиди. Отидох до въпросния вход и започнах да се оглеждам. Изскочи една охрана и ме попита “какво искам““, казва в ефира на “Нашият ден“ Габриела Маркова, която се опитва да влезе в една българска институция и продължава:
“С бебешка количка съм. Трябва да свърша в салона някаква работа. Той каза, че не може да се свърши нищо, защото салонът работи до 15:45 часа. Беше 15:40 и казах, че на другия ден отново ще дойда, но той ми отговори, че трябва да отида на централния вход, защото през този не може да се влезне.
Обясних му, че през централния вход няма как да вляза с тази количка, защото това е вход за инвалиди. Тогава той ми реагира с думите - “Наричате бебето си инвалид?“. Отговорих му, че бебето е с количка, защото не може да ходи. Той продължи да настоява, че трябва да отида на централния вход, където да оставя бебето на булеварда долу и да извикам охраната, която да ми помогне да кача бебето с количката на ръце.
Поисках да говоря с мениджъра му, но се оказа, че до него отново мога да стигна само през главния вход. Служителят заяви в същото време, че се държа нахално и арогантно и ако искам да правя нещо в тази институция мога да вляза само през централния вход, защото не съм изрично с инвалидна количка“, разказва още тя.
Какъв беше отговорът на БНБ?
От Банката молят г-жа Маркова да приеме извиненията за създаденото неудобство. Проверката показа, че става въпрос за изолиран случай. В БНБ са установени правила за достъп до сградите на институцията и при работа с граждани, които са публикувани на страницата на БНБ в интернет.
На страницата им пише именно това, че “посетителите с намалена подвижност, които желаят да посетят сградата на БНБ, трябва да следват инструкциите, като едната от тях е “Отправете се към служебния вход““.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg