Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект цели превръщането на остров Св. Кирик и Юлита в световен център на изкуствата

Снимка: /sozopol-museums.bg

В края на месец август Министерството на културата обяви, че подновява работата по проекта за превръщането остров Св. Кирик и Юлита в световен център на изкуствата. Във връзка с този проект Центърът за подводна археология в Созопол извършва проучвания на акваторията с идеята да разкрие и върне към действие античното пристанище на Созопол.

“Проектът е свързан с превръщането на острова в остров на културата с музей за подводна археология и с лаборатории за консервация и реставрация на археологически паметници. Нашият проект в момента е съсредоточен в пристанището на Созопол и по-скоро към частта, която е към остров Св. Кирик и Юлита с идеята и целта някогашното пристанище, което е функционирало до преди 30 години, да бъде върнато в действие и отново да функционира“.

Това казва в интервю за БНР директорът на центъра д-р Найден Прахов:

“Цялата акватория на пристанището е археологически обект и то изключително богат. Там е било античното пристанище на град Аполония понтика, по-късно наречен Созополис. В акваторията на пристанището са открити и две праисторически селища. При функционирането на едно пристанище тези обекти могат да бъдат увредени, затова нашето проучване в момента цели да установи какво е запазено в акваторията на остров Св. Кирик, където ще бъде бъдещото пристанище и какви мерки да бъдат взети, за да бъдат съхранени обектита и за в бъдеще“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Островът, с територия 82,5 декара, е разположен в акваторията на Созополското пристанище. Името му е свързано със съществуването на това място на средновековен манастир от XI – XIV век, споменат в императорски грамоти от времето на Палеолозите.

Християнският комплекс вероятно възниква през втората половина на IV век, когато в североизточната, най-висока част на острова е изградена голяма триапсидна базилика, свързана със статута на Созопол като епископски център. Църквата е открита през 1927 г. при строителството на „Рибарското училище”.

Около нея са проучени десетки гробове от V – VII век. Намерени са и множество антични артефакти, които потвърждават данните от първите разкопки на френския консул Александър Дегран,  през 1904 г., за наличие на езически храмов комплекс от времето на Аполония, датиран от края на VII пр. Хр. до III век. 

Снимки: sozopol-museums.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10