В Народното събрание днес е ден за контрол на служебното правителство. На въпроси ще отговарят премиерът Гълъб Донев и заместниците му по управление на европейските средства – Атанас Пеканов по икономическите политики и Христо Алексиев и по обществения ред и сигурност Иван Демерджиев.
Очаква се почти всички министри да участват в парламентарния контрол.
От друга страна, работещи от цяла България участват в националния протест за по-високи доходи, организиран от КНСБ и Конфедерация на труда „Подкрепа“ пред Народното събрание. Мотото на акцията е "За повишаване на доходите и запазване на работните места".
“В условията, в които се намираме, протестите не са някакво специфично българско явление и може да се каже, че са индикатор за все по-ефективно, все по-активно и здраво гражданско общество“, казва в “Нашият ден“ проф. Румяна Коларова и допълва:
“В цяла Европа в момента има вълна от протести. Това не означава, че правителството в цяла Европа ще реагират веднага и в степента, в която протестиращите очакват. Трябва да свикнем, че протестите са един изключително важен и много здравословен елемент от нашия социален и политически живот. Едновременно с това, когато се отговаря на протестите винаги трябва да има баланс. Особеното, когато става дума за групови интереси, е, че между груповите интереси винаги има остри конфликти. Когато удовлетвориш пълноценно или еднозначно интересите на едната страна, ощетяваш другата. Мисля че това е нещо, което се разбира и в българското общество. Тогава, когато синдикатите протестират, макар бизнесът да мълчи, със сигурност трябва да се търси баланс за едните и другите“.
Ще има ли оздравяващо действие върху политиците този протест?
“От една страна, имаме президента с неговото служебно правителство, от друга, имаме парламента с формиращите се мнозинства вътре в него.
Не мисля, че протестът може да бъде катализатор за някакъв вид по-ефективна политика. Единственият катализатор, който можем да имаме за сформиране на правителство, е ефективно законодателство. И то такова, което в никакъв случай не е опортюнистично, не е според ситуацията, а е такова, което е стратегическо и което сме свикнали да наричаме с едно клише, което нищо не означава - “реформистко“.
За съжаление в българската политика се използват най-вече такива клишета, които са лишени от съдържание и все повече се изпразват. Истината е, че парламентът е изправен пред много реални проблеми и трябва да реши много неотложни задачи, свързани със законодателство.
Законодателната програма е свързана с няколко неотложни теми, като съдебна реформа, като реформа на антикорупционните органи и т.н. От друга страна, парламентът трябва да реши въпроси, свързани с ключови институции. И да формира мнозинства, в които да избере ключови хора в ключови институции. Понякога обединението около личности е точно толкова ефективно за създаване на работещи партньорства, колкото и подкрепата за законопроекти. Това, в което съм напълно убедена е, че бъдещето на този парламент зависи най-вече от ефективността на законодателната дейност“, посочва още той.
Парламентарно представените партии коментираха заявката на Бойко Борисов, че като първа политическа сила имат готовност да предложат правителство, но реален шанс за съставяне на кабинет има само с третия мандат, ако той бъде връчен на “Български възход“.
Лидерът на формацията Стефан Янев потвърди готовност да участва във всякакви разговори с всички политически сили в Народното събрание и не изключи възможността да бъде издигнат като компромисна фигура за министър-председател.
Той призова преди да се влиза в конкретика да се изчака какво ще се случи с първия и втория мандат, да се види какво потенциално мнозинство може да се формира и какви приоритети би имал подобен кабинет.
Христо Иванов от ДБ е скептичен към потенциала на правителство с мандат на “Български възход“. Корнелия Нинова беше категорична единствено, че няма да подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ. Кирил Петков изключи подкрепа и за третия мандат, ако в него участва ГЕРБ. Костадин Костадинов напомни, че още в самото начало на 48-ия парламент са предупредили, че дори да бъде съставено правителство, то ще бъде плод на безпринципни компромиси и няма да издържи дълго.
Имаме ли яснота за съставяне на бъдещо правителство?
“Имената, които се посочват в българската политика, в началото на развитието на събитията са като бушони, които трябва да изгорят. Твърде вероятно е “Български възход“, който така лесно и бързо бива посочван да има точно такава роля. Прекалено многото позоваване на “Български възход“ да намалява и все повече да ограничава на Янев да формира кабинет, но и вероятността Радев да му връчи мандат“, казва в интервю за БНР проф. Румяна Коларова и допълва:
“Всичко това го казвам на основата на това, което се е случвало в България и то няма сила на прогноза. Ситуацията е неопределена в такава степен, че човек много лесно може да се заиграва.
Първите два мандата в никакъв случай не са загубени. Напълно убедена съм, че до преди две седмици големият страх на ПП беше, ако предложат някакво правителство, да не би в зала то да бъде подкрепено от ГЕРБ и от ДПС. Сега виждам, че дори е изказана някаква готовност за такава подкрепа, нещо повече, забелязвам, че нещо, което отдавна констатирам, че отворената врата към ДПС е ясно индикирана от Кирил Петков. В това има логика и тази логика е свързана с европейските партийни семейства, към които принадлежат съответните партии.
Това, което се случва в България и линията срещу ГЕРБ, която се интерпретира като линия антикорупция, е неразбираема за европейските политици. И тя е неразбираема не заради антикорупционното говорене, а по две други причини. Първо, не е много ясно защо БСП се възприема като по-малко корумпирана и беше приета като партньор от ПП, но най-вече от ДБ. БСП продължава да е партия в основата, на която фундаментално са залегнали едни схеми на търговия с политическо влияние“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg