Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Некоректни сайтове - как да ги разпознаем?

Снимка: Pixabay.com

От години търговците обявяват “Черен петък“ не само през последния петък на месец ноември, говорят за “Черна седмица“ и дори “Черен месец“. Онлайн магазините се надпреварват да примамват клиенти с най-различни промоции.

За какво е важно да внимаваме, ако сме решили да купим подарък, или нещо за себе си по време на кампанията за голямото пазаруване?

“Винаги трябва да проверяваме кой е търговецът, от който искаме да купим нещо. Не само сега, но сега трябва да сме особено бдителни. Има огромни количества стоки, които ни заливат отвсякъде, като намаления и изгодни сделки “, казва в ефира на “Нашият ден“ Соня Спасова от “Европейския потребителски център“:

“Не на всички сайтове има подобни знаци, но за всички електронни магазини, които предлагат стоките си в ЕС, е задължително да има информация за фирмата, която стои зад този онлайн търговец.

Това означава – наименование, адрес, начин за връзка, имейл и телефон. Когато разглеждаме сайта и попаднем единствено на контактна форма, ще ни бъде много трудно да се свържем с търговеца, не само заради  оплакване, а и при нужда за уточняване на размери, цветове и т.н. Задължение на потребителя е да провери каква е фирмата, която му предлага стоката. Така ще избегне неприятни изненади“.

Обратна връзка…

“Това, че няма форма за обратна връзка на сайта, не означава винаги, че търговецът е некоректен, но може да подскаже, че трябва да се внимава повече. Добре е да се провери дали е оставен отзив във форуми и в интернет сайтове. Има различни безплатни търсачки, чрез които можем да проверим и кога е създаден този сайт, както и дали има натрупани негативни коментари“, казва още Спасов:

Няма списъци с некоректни сайтове. В различните държави се създават подобни сайтове за конкретните държави, неофициални списъци т. нар. “стена на срама“, които по някакъв начин информират потребителите, че даден търговец е постъпил некоректно, но няма списък, в който  може да се провери“.

Къде да проверим?

“Ако потребител се съмнява, дали иска да бъде проверен, може да провери в Търговския регистър на съответните държави за информация за фирмата. Ако някой иска да си купи кола, или нещо, което е по-голямо и влага повече пари в тази покупка, например. Ако потребителят не е доволен от стока, която е купил или поръчал от търговеца извън България в рамките на ЕС, може да се обърне първо към търговеца с искане за съдействие и ако не получи такова, може да се обърне към Европейски потребителски център в България, нашите услуги са безплатни“, казва още Спасова и подчертава:

Ако става въпрос за търговец в рамките на България, може да се обърне за съдействие към Комисия за защита на потребителите“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40