На 17 ноември 2022 г. ще се проведе конференция "Сънната апнея - опасност за движението по пътищата", която се организира от Националната асоциация за профилактика на белодробните болести и е подкрепена от Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата. Един от рисковите фактори за развитие на сънна апнея е тютюнопушенето. В "Нашият ден" пулмологът д-р София Ангелова посочва, че това е изключително опасно заболяване за самите пациенти, защото то дава усложнения и то е опасно за движението по пътищата. То става причина за дневна сънливост.
Според д-р Ангелова тютюнопушенето е изключително важен фактор за развитие на сънната апнея да прогресира в своето развитие. Доказано е, че в тютюневия дим се съдържат 8400 токсични вещества, които поставят на риск организма на всеки пушач.
Симптомите на обструктивната сънна апнея са нощно хъркане с апнеични паузи, дневна сънливост, задух и обикновено наднормено тегло. Характерни чести епизоди на прекъсване на дишането, придружени от силно хъркане и като цяло намаляване на въздушния поток към белите дробове по време на сън. Апнеята причинява чести събуждания на пациента, който ще изпита усещането за липса на въздух.
"Като лекари, трябва да помогнем на хората, които имат симптоми на сънна апнея да потърсят помощта на пулмолозите. Разполагаме със специални въпросници, които оценяват наличието на сънливост през деня“, казва д-р София Ангелова.
Вируси и бактериални инфекции
"В сезона на вирусите, когато хората, започват да се събират, по-често в затворени помещения да не забравяме дистанцията, защото в едно затворено пространство един болен от респираторна вирусна инфекция, ако говори за една минута отделя 250 вирусни частици, ако киха отделя 50 000, ако кашля силно те стигат до 800 хил. Представете си какво вирусно натоварване е това“, посочва д-р Ангелова.
Противоепидемиологичните мерки не бива да се пренебрегват и ролята на маските е изключително важна. "Нека болният човек да пази три дни леглото, защото той ще спаси себе си от усложнения, от вторична бактериална инфекция и няма да заразява хората около себе си", подчертава пулмологът.
Целия разговор с д-р София Ангелова можете да чуете в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg