Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща на български фирми в Истанбул

Колко турски фирми оперират в България?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Истинска инвазия на български фирми ще има на 30 ноември в град Истанбул. Среща на български фирми на турска територия.

Какъв е потенциалът на българо-турските бизнес отношения и в кои сектори са най-интензивни?

“В продължение на вече почти две десетилетия българо-турските икономически и търговски отношения следват възходяща линия. Двустранната търговия достигна до внушителните 5 млрд. и 200 млн. евро миналата година. Това е много голям ръст.“, казва в ефира на “Нашият ден“ Бурхан Немутлу, председател на УС на Българо-турската търговско-индустриална камара:

Инвестициите на турските компании само в България в последните години са достигнали 2 млрд. и 500 млн. евро, което е много голяма цифра или много големи постижения между двете страни за последните 20 години. Най-големите инвестиции са в секторите за търговия със стъкла и порцелан.

Много важно е да кажа, че почти всички турски инвестиции в страната имат сериозен фактор в иновативните технологии с висока добавена стойност, произвежданите продукти са преобладаващо експортно ориентирани. По този начин се допринася съществено за постъпленията в България и за положителното търговско салдо“.

Колко турски фирми оперират в България?

“По последни данни, които има камарата, в Българи са регистрирани около 2200 фирми с турски капитал, от които 55 турски компании се открояват като значими инвеститори в България.

В Шумен за последните 5 години израснаха четири завода, като тези предприятия дават препитание на повече от 1000 души и промениха облика на целия регион“, посочва още той.

Една от знаковите инвестиции, демонстриращи възможностите набългаро-турските бизнес отношения е предприятието “Алкомет“ АД.

““Алкомет“ е компания с над 40-годишна история, новият етап от нейното развитие започва през 1999 г., когато беше приватизирана от турската фирма. В компанията настъпиха много процеси на промяна от този момент, само положителни. Тъй като фирмата “Алкомет“ е основен работодател в нашия регион, това се отрази и на състоянието на цялата община“, казва в ефира на “Нашият ден“ Нели Тончева, търговски директор и член на управителния съвет на фирмата “Алфа нет“ в Шумен и допълва:

Искам да споделя колко много направиха двамата турски инвеститора за фирмата. От тяхното приватизиране на компанията във фирмата са инвестирани над 180 млн. евро в оборудване и технологии, които поддържат имиджа и конкурентноспособността ни на световно ниво“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13