Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща на български фирми в Истанбул

Колко турски фирми оперират в България?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Истинска инвазия на български фирми ще има на 30 ноември в град Истанбул. Среща на български фирми на турска територия.

Какъв е потенциалът на българо-турските бизнес отношения и в кои сектори са най-интензивни?

“В продължение на вече почти две десетилетия българо-турските икономически и търговски отношения следват възходяща линия. Двустранната търговия достигна до внушителните 5 млрд. и 200 млн. евро миналата година. Това е много голям ръст.“, казва в ефира на “Нашият ден“ Бурхан Немутлу, председател на УС на Българо-турската търговско-индустриална камара:

Инвестициите на турските компании само в България в последните години са достигнали 2 млрд. и 500 млн. евро, което е много голяма цифра или много големи постижения между двете страни за последните 20 години. Най-големите инвестиции са в секторите за търговия със стъкла и порцелан.

Много важно е да кажа, че почти всички турски инвестиции в страната имат сериозен фактор в иновативните технологии с висока добавена стойност, произвежданите продукти са преобладаващо експортно ориентирани. По този начин се допринася съществено за постъпленията в България и за положителното търговско салдо“.

Колко турски фирми оперират в България?

“По последни данни, които има камарата, в Българи са регистрирани около 2200 фирми с турски капитал, от които 55 турски компании се открояват като значими инвеститори в България.

В Шумен за последните 5 години израснаха четири завода, като тези предприятия дават препитание на повече от 1000 души и промениха облика на целия регион“, посочва още той.

Една от знаковите инвестиции, демонстриращи възможностите набългаро-турските бизнес отношения е предприятието “Алкомет“ АД.

““Алкомет“ е компания с над 40-годишна история, новият етап от нейното развитие започва през 1999 г., когато беше приватизирана от турската фирма. В компанията настъпиха много процеси на промяна от този момент, само положителни. Тъй като фирмата “Алкомет“ е основен работодател в нашия регион, това се отрази и на състоянието на цялата община“, казва в ефира на “Нашият ден“ Нели Тончева, търговски директор и член на управителния съвет на фирмата “Алфа нет“ в Шумен и допълва:

Искам да споделя колко много направиха двамата турски инвеститора за фирмата. От тяхното приватизиране на компанията във фирмата са инвестирани над 180 млн. евро в оборудване и технологии, които поддържат имиджа и конкурентноспособността ни на световно ниво“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..

обновено на 14.11.24 в 13:18
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Патриотизмът не е обличането в носия, а нещо много по-дълбоко

Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..

публикувано на 14.11.24 в 12:23
проф. Амелия Личева

Функционална грамотност и литература: Какво не достига на българските ученици?

В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..

публикувано на 14.11.24 в 10:24

Театралната магия на нощта завладява 13 български града

Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...

публикувано на 14.11.24 в 08:59