Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Красимира Христова: Синдромът на празничното сърце – какво трябва да знаем?

Снимка: @pixabay

"Синдромът на празничното сърце е известен от 1978 г., когато френски учен, които изследва здрави доброволци са преяли с храна и са злоупотребили с напитки по време на празниците и при тях са констатирани ритъмно проводни нарушения“, посочва в "Нашият ден“ доц. д-р Красимира Христова, специалист кардиолог и експерт по ехокардиография, част от екипа на Център по сърдечносъдови заболявания София, и консултант по кардиология в МБАЛ - Надежда.

Това състояние може да се наблюдава при здрави хора, които нямат проблеми със сърцето, но заради големите количества алкохол и храна си докарват ритъмни нарушения и други сърдечни оплаквания. Хроничната употреба на големи количества алкохол води до промяна в структурата на сърдечния мускул, както и във функциите му, което е сериозна предпоставка за тяхната увреда и появата на аритмии.

"Зимните месеци водят до обостряне на острия коронарен синдром. Особено, ако се появи болка и стягане в гърдите при излизане от топло на студено. Това е знак, че трябва да посетите спешен кабинет или да се обърнете към вашия личен лекар или личен кардиолог“, посочва доц.д-р Христова.

През студените месеци зачестяват епизодите на кардиологични кризи, тъй като атмосферните условия предразполагат към свиване на кръвоносните съдове. Наблюдават се епизоди на инсулт или инфаркт.

Хората, които имат установени сърдечно-съдови заболявания, е желателно да ограничат излизането навън при студено време, особено при отрицателни температури, защото обличането с повече дрехи създава допълнително натоварване върху организма и сърцето. 

Френският парадокс

 "Французите страдат по-малко от сърдечно-съдови заболявания, заради това, че консумират червено вино. Но то е в размер на чаша или две за ден, тъй като то съдържа антиоксиданта ресвератрол и има полезен ефект върху коронарната анатомия“, казва доц. д-р Христова.

Тя допълва, че физическата активност е важен фактор, който намалява рискът от сърдечно-съдови инциденти. Полезно да се правят ежедневни 30 минутни разходки в обедните и следобедните часове, когато времето не е толкова студено. Желателно е да се правят по 5000 крачки дневно.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20