Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гората.бг дарява 50 000 плодни дръвчета

Никола Рахнев
Снимка: Facebook/Будител на годината

50 000 плодни дръвчета ще бъдат засадени из цяла България в рамките на поредната кампания, организирана от благотворителната инициатива Гората.бг. Какво е отношението до момента към засадените дръвчета в България и дали се полагат достатъчно грижи за тях, или са оставени на произвола на съдбата, в "Нашият ден“ разказва Никола Рахнев, основател Гората.бг.

В настоящата кампания, която стартира на 1 януари 2023 г., ще бъдат предоставени безвъзмездно 25 000 сливи и 25 000 дюли.

"Хората, които се записват, за да ги получат безплатно, са 5000. До момента са се записали 3500 получатели“, казва Никола Рахнев.

Той споделя, че плодните дръвчета ще бъдат засадени в дворове на самите хора. Има заявки на организации, които желаят да ги засадят в дворове на училища и детски градини, както и църкви и старчески домове.

"Ние засаждаме дървета от 2013 г., като през 2022 г. успяхме да засадим над половин милион дървета. Но, за да стигнем до този етап, ни трябваха 8-9 години подготовка, за да можем да работим с такива обороти с десетки хиляди участници. Инициативата има над 260 000 последователи“, посочва Никола Рахнев.

Все още няма възможност да се проследят 100% всички засадени до момента дървета, защото липсва механизъм за обратна връзка.

"Когато работим с горски стопанства, обикновено нивото на оцеляване е между 30% до 45% процента, защото това са по-тежки терени. Когато работим с общини, оцеляването на дръвчетата е пак в същия диапазон, може би малко повече до около 55%. Когато даряваме на пчелари, физически лица, които засаждат по-малки количества в собствени дворове и полагат повече грижи оцеляването, достига до 70-80%“, твърди Никола Рахнев.

Той допълва, че по-добре да засадим 2 млн. дръвчета, от които да оцелеят 40-50%, за да имаме 1 млн. нови дървета, отколкото да засаждаме малки количества. Гората.бг е инициатива, която разчита изцяло на доброволци, няма платени служители и офис. Няма помещения и складове.

"За да изпратим 50 000 плодни дръвчета на 5000 получатели, първо, всичко е стандартизирано. Всяка една пратка е идентична с всички останали. Ние изпращаме 5 сливи от сорт жълта афъска, която е директно плододаваща, и пет дюли, опаковани в пратка по 10. Записваме хората по стандартизиран начин с онлайн формуляр“, обяснява Никола Рахнев.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между вярата и благодарността

Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..

публикувано на 19.01.25 в 11:13
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13