Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законно ли е уволнението на директора на МБАЛ - Велинград?

Снимка: ФБ/Павел Александров

Протести на граждани и служители на общинската болница във Велинград привлякоха вниманието по повод предсрочното освобождаване на управителя на лечебното заведение.

Отстраняването на д-р Данчо Гурдев бе по предложение на кмета на Велинград Костадин Коев с мотив, че управителят на здравното заведение не спазва санкциите на Общинския съвет и е влагал средства в апаратури и ремонти, без да има разрешението за това. 

Решението на Велинградския общински съвет, с което е уволнен д-р Данчо Гурдев, е върнато за преразглеждане от областния управител на Пазарджик Трендафил Величков. Решението е обявено за незаконосъобразно, тъй като липсва правен мотив.

Още преди решението да е влязло в сила, новият управител на болницата, човек, който е пряко свързан с частната болница във Велинград, подава документи за вписване в Търговския регистър, след жалба на д-р Гурдев обаче Съдът временно е спрял регистрацията:

“Обвинен съм в нещо, което е, меко казано, хумористично. Реалните причини да се търси моето уволнение са, че аз застанах на пътя на частния интерес. Застанах като един камък, който не позволи частният интерес да завладее общинското здравеопазване в района.

Нашето лечебно заведение обслужва район с четири общини и население над 60 хил. души, без да се броят туристите, които идват от цяла България във Велинград. Покриваме цялата спешност. Имаме силен социален характер“, казва д-р Гурдев в ефира на “Нашият ден“.

“Още когато станах управител, започнаха да излизат наяве различни схеми, по които болницата е била източвана от бившите управители. За всяка една от тези схеми съм уведомил принципала, Общинския съвет, както и кмета. Никакво решение обаче по този въпрос не дойде от тяхна страна. Когато поисках Агенцията за държавна финансова инспекция да направи одит на болницата, ми беше отказано. Освен това ми беше забранено да предявявам искове от страна на дружеството срещу предходни управители, въпреки данните за съмнения за порочни схеми, които са прилагали в лечебното заведение.  Тогава станах изключително неудобен и започнаха ударите срещу мен“, разказва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Кметът на община Велинград Костадин Коев коментира в “Нашият ден“ мотивите, с които е било искано отстраняването на д-р Гурдев от поста на управител:

“Има множество плащания и закупени активи над 10 000 лева, които реално са закупени без разрешение на Общото събрание. В някои от придобиваните активи за над 10 000 лева не е спазен законът за обществените поръчки. В крайна сметка това е един незаконен акт."

Той коментира и решението на областния управител:

“Областният управител може да връща решения на Общинския съвет само и единствено ако са административни актове. В случая решението на Общинския съвет за освобождаването и избора на управител е решение на Общото събрание, така че не може да се каже кое е законно и кое не е законно. Общинският съвет е приел решение в ролята си на Общо събрание и това не е административен акт. Не знам каква правна основа е намерил областният управител?“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Емил Моллов е един от общинските съветници, които напуснаха групата си заради този казус. Ето как коментира той своето решение:

“Причината да напусна групата на ГЕРБ, аз съм неин член от тяхната гражданска квота, е, че изразявам собственото си мнение и не съм съгласен с предложения проект и взетото решение на Общинския съвет за отстраняване на д-р Гурдев от длъжността управител."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Украински войник говори с близките си след размяна на пленници между двете воюващи страни. Януари 2024 г.

Избрано: Философски размисли за войната и личната свобода. Разговор със Смилен Марков

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-запомнящите се интервюта и разговори. Един от тези разговори е интервюто със Смилен Марков, преподавател по християнска философия във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", излъчено през януари. В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването, Марков..

публикувано на 14.08.24 в 11:30

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45