Актрисата Мария Манолова е сред номинираните за тазгодишните награди "Икар", които Съюзът на артистите в България присъжда за високи постижения в сценичните изкуства.
Номинацията е за ролята ѝ в спектакъла "Дездемона" от Пола Вогъл – постановка на режисьора Петър Денчев в Драматичния театър "Стефан Киров" – Сливен.
"Тази номинация е едно от най-хубавите неща, което може да се случи на актьор, който току-що е завършил НАТФИЗ – неговият труд да бъде оценен. За мен е абсолютно достатъчно това, че съм номинирана. Дали ще взема "Икар”-а, или не, няма никакво значение. Никога не съм вярвала, че в началото на моя път трудът ми ще бъде оценен, и то по такъв хубав начин. Което за мен е единствено и само потвърждение, че аз съм на правилния път. Аз никога не съм имала притеснения и съмнения дали това е моята професия, но с тази номинация някак си ми се потвърди.
Театърът променя съдби – вярвам в това. Защото се занимава с човешката душа. Както лекарите лекуват телата ни и трябва да има такива хора, които да лекуват телата и да разбират от проблемите на тялото, смятам, че актьорите също са лекари – само че за душата", сподели в "Артефир" Мария Манолова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Кои от номинираните ще получат престижното отличие, ще стане ясно на церемонията в Световния ден на театъра – 27 март, която по традиция се провежда в Народния театър "Иван Вазов".
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg