Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Йордан Ефтимов: Завладените от пропагандата не виждат истината

За изборите като война и войната като избор в медиите и в книгата "Преди да измият кръвта" на доц. Йордан Ефтимов, поет и преподавател в НБУ. (Разговор с продължение) 

Замъглителите

"Живеем в епоха, в която пропагандата минава по всякакви канали. Социалните мрежи, които създават усещане за споделяне, са един от тези канали. Там са троловете и платените пропагандисти са преоблечени като обикновени хора, които разсейват, лъжат, обиждат, пренасочват разговорите. Това е голяма, добре работеща машина, усвоила всякакви трикове. Те действат убеждаващо. Как може да се отговори на такива хора, ами, като им се отговаря постоянно с истината. Проблемът е, че вече завладените от пропагандата не виждат истината. Например, за клевета можеш да осъдиш някого, но когато той произнесе някаква лъжа, която не те засяга пряко, като например лъжата на "Възраждане", че България губи от членството си в ЕС, кой да осъди представителите на "Възраждане", че лъжат. А техните лъжи са толкова много, произнесени без никакъв проблем, че всъщност трябва да се водят безкрайни дела. И не може да има дума срещу дума, защото има тяхната дума срещу факти.

Същото се случи и в началото на войната в Украйна, когато Западният свят изпрати военни кореспонденти там и на тях Русия гледаше като на агенти на този Западен свят, който бил водел война срещу Русия. Което е лъжа.

Една от причините хората да вярват на лъжата, че Русия е нахлула в Украйна, за да предотврати нападение на НАТО срещу себе си, е, че явно дори в училище не се разказват проблемите, липсва контекстът. Няма къде да се чуят истините в общата им връзка с настоящето и миналото.

Много ясно се вижда, че живеем в един свят, в който качествените медии отсъстват. Нашето възприятие за войната и за политическата обстановка у нас изцяло се доминира от едни лични разкази. Т.е. живеем в свят, в който всичко се свежда до личности, които винаги имат за водещи личните си, егоистични намерения. Това е свят, доминиран не от идеи, а от материален интерес.

Когато питам студентите ми защо трябва да изпратим оръжие на Украйна, техните аргументи са, защото това ще е добре за икономиката на страната ни, а не защото са против национализма или войната, например. Това е много смущаващо."

Чуйте целия разговор с Йордан Ефтимов в звуковия файл.

Снимка – Николета Атанасова
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44