Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нина Николина въвежда децата в българския фолклор с интерактивен спектакъл

| обновено на 09.05.23 в 11:51

Песента “Петрункa” е част от концерта “Джаз и Традиции” част 2, записан в “Beebop cafe” гр.Пловдив
Нина Николина, заедно с актьорите Георги-Маноел Димитров и Димитра Попова, участва в концерт-спектакъла „Кралю Порталю“, който ще се проведе на 1 юни в София.

Представлението е кръстено на едноименната народна игра и е интерактивно преживяване за деца над 6 години, които ще имат възможността да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи.

Организаторите на събитието коментират, че игри като „Бели пеперуди“, „Кралю Порталю“ и много други, са останали в едно време без смарт устройства. Но красотата на народните песни, преданията и обичаите е неоспорима и привлича малки и големи по света.

В ефира на “Нашият ден“ Нина Николина споделя, че идеята за този спектакъл е нейна. Споделя още, че за нея е много важно прехвърлянето на традициите да бъде направено, за да могат децата да ги продължат. Спектакълът е интерактивен, така че малките зрители участват активно с изпълнителите на сцената.

Според нея е важно да помним традициите, за да знаем откъде тръгваме и какъв е нашият корен, за да се запазим като идентичност. 


За Нина Николина българският фолклор е уникален, като подчертава, че е важно да го запазим в оригиналната му форма и да го предадем на бъдещите поколения.

За да запазят интереса на младите хора, Нина Николина и нейната банда "Джаз и традиции" обръщат българския фолклор в модерни стилове, като го правят актуален и интересен за тях.  

Тя признава, че не е лесно да се занимаваш с некомерсиална музика, изкуство и фолклор, но смята, че нейните усилията са си стрували. Както сама заявява – “Дори да пееш за един човек си струва“.

В края на интервюто Нина Николина пожелава на слушателите на програмата да бъдат европейци, но същевременно да обичат и харесват националната си идентичност.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БТА, facebooк/NinaNikolina
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23