Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нина Николина въвежда децата в българския фолклор с интерактивен спектакъл

| обновено на 09.05.23 в 11:51

Песента “Петрункa” е част от концерта “Джаз и Традиции” част 2, записан в “Beebop cafe” гр.Пловдив
Нина Николина, заедно с актьорите Георги-Маноел Димитров и Димитра Попова, участва в концерт-спектакъла „Кралю Порталю“, който ще се проведе на 1 юни в София.

Представлението е кръстено на едноименната народна игра и е интерактивно преживяване за деца над 6 години, които ще имат възможността да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи.

Организаторите на събитието коментират, че игри като „Бели пеперуди“, „Кралю Порталю“ и много други, са останали в едно време без смарт устройства. Но красотата на народните песни, преданията и обичаите е неоспорима и привлича малки и големи по света.

В ефира на “Нашият ден“ Нина Николина споделя, че идеята за този спектакъл е нейна. Споделя още, че за нея е много важно прехвърлянето на традициите да бъде направено, за да могат децата да ги продължат. Спектакълът е интерактивен, така че малките зрители участват активно с изпълнителите на сцената.

Според нея е важно да помним традициите, за да знаем откъде тръгваме и какъв е нашият корен, за да се запазим като идентичност. 


За Нина Николина българският фолклор е уникален, като подчертава, че е важно да го запазим в оригиналната му форма и да го предадем на бъдещите поколения.

За да запазят интереса на младите хора, Нина Николина и нейната банда "Джаз и традиции" обръщат българския фолклор в модерни стилове, като го правят актуален и интересен за тях.  

Тя признава, че не е лесно да се занимаваш с некомерсиална музика, изкуство и фолклор, но смята, че нейните усилията са си стрували. Както сама заявява – “Дори да пееш за един човек си струва“.

В края на интервюто Нина Николина пожелава на слушателите на програмата да бъдат европейци, но същевременно да обичат и харесват националната си идентичност.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БТА, facebooк/NinaNikolina
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда, София, Луиза, Венелина Миланова, Мери, Верен  

Тийнейджърът в мен: Венелина Миланова

Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"!  Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..

публикувано на 18.11.24 в 18:10

"Свой на чужда земя" – разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич

" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..

публикувано на 18.11.24 в 17:31
Оскар Уайлд

Изкуството в мен: 170 години от рождението на Оскар Уайлд

Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..

публикувано на 18.11.24 в 17:26
Дарина Янева (вдясно) и Мария Мира Христова

"Поетика на мимолетното" в живописта и живота на Дарина Янева

Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг.   Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" .   С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..

публикувано на 18.11.24 в 16:58
Паулина Мичева (вдясно) и Надежда Московска

Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева

За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят.  Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..

публикувано на 18.11.24 в 11:50