Всички посетители на Британския музей в Лондон могат да се насладят на Панагюрското златно съкровище, което е експонирано там до 13-и август. То е част от изложбата "Лукс и власт: От Персия до Гърция".
Експозицията представя връзката между лукса и властта в Ахеменидското царство и Древна Гърция. Специално внимание е обърнато на влиянието на гръко-персийската стилистика в предметите на лукса на съседни култури, включително тази на траките.
Кулминацията на изложбата е Панагюрското съкровище, което е предоставено със съдействието на Националния исторически музей. Освен него могат да се видят и позлатената сребърна амфора-ритон от Дуванлии, заета от Националния археологически институт с музей в София.
Надя Атанасова се срещна с археолога Михаил Ваклинов – ръководител отдел "Връзки с обществеността“ на Националния исторически музей, който беше на откриването на изложбата заедно с вицепрезидента на Република България Илияна Йотова и министъра на културата Найден Тодоров.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Снимки – БТА и Ани Петрова, БНР
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg