Проф. Ингеборг Братоева-Даракчиева получи тазгодишната награда за оперативна критика на Съюза на филмовите дейци, както и наградата "Златен век" за принос в българската култура.
"В момента сме във вихъра на големи промени и в киноиндустрията и в света, в който живеем. – казва тя – Европейското кино, особено след Втората световна война, се опитва да бъде изкуство, има европейски фондове, които и до днес подържат това схващане. Нещата отиват натам да има изкуство на движещото се изображение, не само кино. Вече има аудио-визуален фолклор в интернет. Въпросът е каква част от това е изкуство?
Миналата и тази година бях поканена да бъда част от журито на наградите "Златен глобус" и там имаше прекрасни антиполитически коректни малки филми. В крайна сметка обаче наградите бяха присъдени не на прекрасни малки филми, а на големите индустриални продукти. Тълкувам това или като лобизъм или като факт, че днес се оценяват високобюджетни продукции и малките революционни филми остават извън интереса на критиците.
В киното днес, повече в Холивуд, но и в Европа, се налагат цензурни ограничения. Политически-коректно толериране на творби и хора. Ако съвременното българско кино иска да получава награди на някакви международни фестивали също му се налага да се съобразява с тази тенденция. В недоумение съм защо българските филми не кандидатстват за "Златен глобус" например. Никога няма да бъде награден български филм, който имитира холивудско кино. Трябва да правим български филми, оригинални. Няма смисъл да се правим на част от американската филмова индустрия."
Ингеборг Братоева-Даракчиева е професор в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата при БАН. Тя е преподавател в НАТФИЗ "Кръстю Сарафов" и в СУ "Св. Климент Охридски". Член е на Международната организация на филмовите критици ФИПРЕССИ.
Снимка: ФС на Ингеборг Братоева-ДаракчиеваГостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"! Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..
Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..
Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг. Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" . С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg