Проф. Ингеборг Братоева-Даракчиева получи тазгодишната награда за оперативна критика на Съюза на филмовите дейци, както и наградата "Златен век" за принос в българската култура.
"В момента сме във вихъра на големи промени и в киноиндустрията и в света, в който живеем. – казва тя – Европейското кино, особено след Втората световна война, се опитва да бъде изкуство, има европейски фондове, които и до днес подържат това схващане. Нещата отиват натам да има изкуство на движещото се изображение, не само кино. Вече има аудио-визуален фолклор в интернет. Въпросът е каква част от това е изкуство?
Миналата и тази година бях поканена да бъда част от журито на наградите "Златен глобус" и там имаше прекрасни антиполитически коректни малки филми. В крайна сметка обаче наградите бяха присъдени не на прекрасни малки филми, а на големите индустриални продукти. Тълкувам това или като лобизъм или като факт, че днес се оценяват високобюджетни продукции и малките революционни филми остават извън интереса на критиците.
В киното днес, повече в Холивуд, но и в Европа, се налагат цензурни ограничения. Политически-коректно толериране на творби и хора. Ако съвременното българско кино иска да получава награди на някакви международни фестивали също му се налага да се съобразява с тази тенденция. В недоумение съм защо българските филми не кандидатстват за "Златен глобус" например. Никога няма да бъде награден български филм, който имитира холивудско кино. Трябва да правим български филми, оригинални. Няма смисъл да се правим на част от американската филмова индустрия."
Ингеборг Братоева-Даракчиева е професор в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата при БАН. Тя е преподавател в НАТФИЗ "Кръстю Сарафов" и в СУ "Св. Климент Охридски". Член е на Международната организация на филмовите критици ФИПРЕССИ.
Снимка: ФС на Ингеборг Братоева-ДаракчиеваНачалото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година. Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..
С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..
"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата. Трите основни теми, които..
На 8 януари от 18.45 часа във филмотечно кино "Одеон" режисьорката Адела Пеева ни връща към своя документален филм "Излишните". Филмът, заснет в 1999 г., разказва историите на три жени и техните семейства, разделени от т.нар. "възродителен процес" и последвалата "Голяма екскурзия" – когато за няколко месеца от България се изселват над 350 000 души,..
Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg