Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Томов представи новата си книга "По времето на неизгубените следи"

| обновено на 14.06.23 в 10:27

Писателят Димитър Томов представи своята нова книга "По времето на неизгубените следи", в която откриваме разкази за съдбата на ботевските четници и за Освобождението на България. В едно интервю за предаването "Нашият ден", Томов сподели своите впечатления и мотивацията за създаването на тази книга.

Той посочи, че книгата на Марсел Пруст "По следите на изгубеното време", към която е възможно да се направи препратка (бел. ред.), може да се тълкува като изгубено време, но за него, възприемайки българската история като ученик, особено революционната част от нея, героите от Априлското въстание, Освобождението на България и последващите борби за национално обединение, са събития, които не трябва да бъдат забравяни.

Томов подчерта важността на запазването на тези факти и исторически събития, които формират нацията и народа. Той изрази загрижеността си за крехкостта на държавността, като посочи, че най-голямата заплаха за България не са външните фактори, а небрежността към езика и неграмотността. Томов е обнадежден от развитието на българските училища в чужбина и инициативата на българската държава в това отношение.

Той отбеляза, че отварянето на училища и образователни центрове в чужбина е важна инициатива, която подчертава почитта към народа и книжовната традиция на българите. Томов заяви още, че отварянето на български училища зад граница е нещо, което ще запази връзката с родината и културното наследство.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Димитър Томов е роден на 29 октомври 1957 г. в Павликени. Завършва българска филология във Факултета по славянски филологии и право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Десет години е зам. главен редактор на в. „Софийски университет“. Двадесет и пет години е директор на Университетско издателство „Св. Климент Охридски“. Автор е на редица статии и разкази във вестници и списания.

През 1985 г. излиза първата му книга „Пришълец“, през 1990 г. издава повестта „Животът продължава“, а през 1997 – „Българската книижовна школа“. През 2004 г. за сборника от разкази „Безкрайният катун. Цигански работи“ е удостоен с наградата „Николай Хайтов“ и е неин пръв носител. През 2005 г. издава сборник разкази „Трусове на любовта“. За сборника от разкази „Пътища“ през 2007 г. Димитър Томов получава Годишната награда на Съюза на българските писатели за най-добра белетристична книга за 2006 година.

През 2008 г. издава сборникът с разкази „Нос Павликени“. Разказите му са преведени на руски език под заглавие „Табор, которой уходит в небо“ и с тази книга през 2009 г. е приет за член на Съюза на руските писатели, което го прави първият български писател удостояван с такава чест. Разказите му са преведени и издадени още на английски и френски език. През 2010 г. получава наградата „Йордан Йовков“ за цялостно белетристично творчество и майсторство на разказа. 2016 г. получава Национална литературна награда на името на Георги Караславов за цялостното му творчество. Член на Съюза на българските писатели. Женен, с три деца.

Снимки: wikimedia.org
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31