Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдеш гласа на младежите в България и да ги представляваш на най-високо междуправителствено ниво

Какви са приоритетите на новоизбраните български младежки делегати към ООН?

Александър Янев, Божидар Александров и Коста Каракашян.
Снимка: БНР

Преди броени дни бяха обявени новите български младежки делегати в ООНМладежите, които спечелиха националния конкурс, са Александър Янев и Коста Каракашян. Избраните делегати ще имат 18-месечен мандат (2023-2024). Те ще изпълняват важната роля на представители на гласа на младежите в България на най-високо междуправителствено ниво.

Позицията "младежки делегат към ООН“ съществува в около 40 държави от целия свят. Програмата "Български младежки делегати към ООН" съществува от 17 години и се координира от Дружеството на ООН в България с подкрепата на Министерство на външните работи. България се нарежда сред страните - лидери в световен и европейски план, които разпознават младите хора като равностоен партньор в процеси на вземане на решения.

По време на своя мандат двамата младежки делегати се включат в делегацията на България към Общото събрание на ООН, Комисията по социално развитие на ИКОСОС и други международни форуми, където те работят с правомощия, сравними с тези на акредитиран дипломат, по решенията на ООН за младежта.

 Работата на  Александър Янев и Коста Каракашян ще бъде насочена предимно към младежките политики и актуалните за българската младеж теми и предизвикателства. Заедно с чуждестранните си колеги ще търсят начини за подобряване условията на живот на младежите по света. 

Основните предизвикателства пред младите

"Първите шест месеца от мандата ни е пасивен. Ние се обучаваме и подпомагаме дейността на настоящите младежки делегати. Като ние ще се съсредоточим да работим по техните приоритети. Това са образование, младежка заетост и пряка ангажираност на младите хора във взимането на решения“, казва Александър Янев.

От началото на активния мандат, който е с продължителност от 12 месеца ще започнем с национално допитване сред младите хора в България, допълва той. Чрез него младежките делегати се опитват да идентифицират приоритетните проблеми и предизвикателства. На база на резултатите обикновено избираме три водещи приоритета и фокусираме своята работа върху тях.

Според Коста Каракашян, важно е младите хора да се научат, че тяхното мнение и техния глас има значение. Ролята на младежките делегати е като едно вдъхновение за всички млади хора в страната.

Как артистичният профил на Коста Каракашян и бизнес ориентирания профил на Александър Янев се допълват и допринасят за ефективна комуникация с младите хора относно техните проблеми и предизвикателства, можете да чуете в звуковия файл. 

Александър Янев е на 25 години, от София. Работи в отдел Продажби - Стратегически клиенти в IT компания. Завършил е бакалавър по бизнес администрация в Тилбург (Нидерландия) и магистратура по маркетинг в Ротердам (Нидерландия). Работил е в продажби за водеща финансова корпорация в Амстердам и е бивш стажант към Европейския парламент в София. Интересува се от икономика, финанси, политика и философия, като в свободното си време обича да пътува и да опознава нови култури. 

Коста Каракашян е режисьор, продуцент и хореограф. Завършва бакалавър "Съвременен танц" в Колумбийския университет в Ню Йорк и магистратура "Права на човека и демократизация" в Глобалния кампус за права на човека във Венеция. Проектите му изследват развиването на емпатия в обществото чрез танц, кино и образование и са представяни в САЩ, Виетнам, Канада, Норвегия, Египет и Япония. Основател е на продуцентската компания Studio Karakashyan и танцовата трупа Karakashyan & Artists. Като артист се вълнува от социално ангажирано изкуство с фокус върху ЛГБТИ+ права, ментално здраве и опазване на околната среда.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31