Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Вили Лилков се среща с архитектурната общност по проблемите на София

Проф. Вили Лилков
Снимка: Петър Георгиев

В духа на конструктивния диалог и стремежа към подобрение на сътрудничеството между професионалната общност и градската управа, на 18 септември 2023 г. регионалните звена на Съюза на архитектите в България и Камарата на архитектите в България ще се срещнат с професор Вили Лилков, кандидат за кмет на столицата София. Срещата изглежда обещаваща и носи със себе си много очаквания относно бъдещето на града и сътрудничеството между архитектите и управата на София.

Архитект Петър Диков, председател на Управителния съвет на Съюза на архитектите в България (САБ), сподели своите виждания и очаквания за срещата в интервю за "Нашият ден". Той подчерта несъмнената важност на доброто взаимодействие между архитектурната общност и управата на града. Според него за архитектите, създаването на градската среда не е просто въпрос на политически избори, а те играят ключова роля като проектанти и като участници в администрацията.

Срещата с проф. Лилков се оценява като важна стъпка в правилната посока. Тя символизира уважение към професионалната общност, но същевременно дава възможност на архитектите да зададат своите професионални въпроси и да научат за намеренията на кандидата за кмет по отношение на бъдещото развитие на София.

"Важно е да се отбележи, че това е първата среща от този вид", казва арх. Диков. по думите му досега няма традиция за такова взаимодействие между кандидати за кмет на София и архитектурната колегия на града, което прави този момент още по-символичен. Това събитие може да послужи като модел за подобрено сътрудничество и комуникация между архитектите и градската управа и в бъдеще.

По думите на арх. Диков основните точки, които се очаква да бъдат обсъдени на предстоящата среща са – подходът за изграждане на градската среда, координация и сътрудничество и бъдещите планове за столицата.

Според него е важно срещата да се фокусира върху професионални дискусии и идеи, като се избегне политическата реторика. Това е шанс за архитектите и градската управа да работят заедно към по-доброто бъдеще на София и нейните граждани.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50