Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 510

Митарствата на Момчил

В епизод 510 "Трамвай по желание" продължава своята трилогия "Векът на Апостол", посветена на изключителния актьор и личност Апостол Карамитев, чиято 100-годишнина отбелязваме през цялата 2023 г.

В епизод 501, озаглавен "Щастията на Чочо" ви представихме радиопортрет на легендата, съставен от малко познати случки от професионалния и личния му живот. 

Този път във фокус застава синът му Момчил Карамитев. За да разберем Чочо, трябва да опознаем фамилията му.

Фактите от справката са следните: Момчил Апостолов Карамитев е български и американски актьор и режисьор. Завършва кино и телевизионна режисура в Рим при проф. Анджело Д'Алесандро, Масимо Мида, Алберто Марама и Пиеро Спила. Преди това се е дипломирал с актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Надежда Сейкова и доц. Елена Баева през 1986 г.

По-късно участва в практическия курс на Сюзан Страсберг в Рим и в Academia D'Arte Dramatica Silvio D'Amico. През 90-те години специализира кинорежисура и кинодраматургия в Ню Йорк Юниверсити в Ню Йорк.

Започва да работи като професионалист в театри, кино и телевизионни продукции от 1984. После се премества в Лос Анджелис, където работи по ниско- и високобюджетни международни и американски филми. Момчил режисира документалния филм "Апостол Карамитев" – носител на наградата на Българската филмова академия през 2011 за най-добър телевизионен филм и на множество международни награди. След това той поставя "По пътя на предците ни в Окситания", за който получава награда за режисура и множество международни отличия, включително в Лос Анджелис, Азия и Ванкувър, Канада. Понастоящем живее в България.

Коя е точката на запалване на този творчески и приключенски двигател, защо на Запад Момчил е известен като Макс Фрийман и защо свободата предопределя всичко в неговия живот, ще разберете от епизод 510 на "Трамвай по желание".

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25