В епизод 510 "Трамвай по желание" продължава своята трилогия "Векът на Апостол", посветена на изключителния актьор и личност Апостол Карамитев, чиято 100-годишнина отбелязваме през цялата 2023 г.
В епизод 501, озаглавен "Щастията на Чочо" ви представихме радиопортрет на легендата, съставен от малко познати случки от професионалния и личния му живот.
Този път във фокус застава синът му Момчил Карамитев. За да разберем Чочо, трябва да опознаем фамилията му.
Фактите от справката са следните: Момчил Апостолов Карамитев е български и американски актьор и режисьор. Завършва кино и телевизионна режисура в Рим при проф. Анджело Д'Алесандро, Масимо Мида, Алберто Марама и Пиеро Спила. Преди това се е дипломирал с актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Надежда Сейкова и доц. Елена Баева през 1986 г.
По-късно участва в практическия курс на Сюзан Страсберг в Рим и в Academia D'Arte Dramatica Silvio D'Amico. През 90-те години специализира кинорежисура и кинодраматургия в Ню Йорк Юниверсити в Ню Йорк.
Започва да работи като професионалист в театри, кино и телевизионни продукции от 1984. После се премества в Лос Анджелис, където работи по ниско- и високобюджетни международни и американски филми. Момчил режисира документалния филм "Апостол Карамитев" – носител на наградата на Българската филмова академия през 2011 за най-добър телевизионен филм и на множество международни награди. След това той поставя "По пътя на предците ни в Окситания", за който получава награда за режисура и множество международни отличия, включително в Лос Анджелис, Азия и Ванкувър, Канада. Понастоящем живее в България.
Коя е точката на запалване на този творчески и приключенски двигател, защо на Запад Момчил е известен като Макс Фрийман и защо свободата предопределя всичко в неговия живот, ще разберете от епизод 510 на "Трамвай по желание".
Снимка – личен архив
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg