Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко за образованието

Онкохирургът проф. Гаврилов за любовта към България и българите

проф. Иван Гаврилов
Снимка: gavrilov.bg

Проф. Иван Гаврилов е виден онкохирург, началник на клиниката по гръдна хирургия на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология "Проф. Иван Черноземски". Името му обаче се свързва не само с благородната му професия, но и с много родолюбиви начинания. Многобройни са жестовете му на почит и грижа към паметта на предците, дали живота си за свободата и независимостта на родината ни, за възстановяването и поддържането на храмове и културни средища, издаване на книги, дарения.

Част от благотворителната дейност на професора е пряко свързана с образованието, а значи с бъдещето на страната ни. От години той предоставя "Стипендии за родолюбие" за ученици от различни български училища, най-вече в родния си северозападен край на България. От няколко години проф. Гаврилов осигурява и по две стипендии годишно за абитуриенти от две големи български училища в Бесарабия – знаменитата Болградска гимназия, Украйна и Българския теоретичен лицей "Васил Левски" в Кишинев, Молдова.

За сънародниците ни в чужбина професорът говори с особена топлота и обич, за които намира обяснение в историята на родното си село Василовци, но и не само. Дълбоко уважава силната им привързаност към общата ни родина, традициите и фолклора и за пореден път тази година откупува голям брой билети за спектакъл на националния фолклорен ансамбъл "Българе", които предоставя безвъзмездно на бесарабски българи, които искат и могат да присъстват на спектакъла.

Срещаме се с проф. Гаврилов в кабинета му в началото на един от препълнените му с ангажименти дни и съвсем естествено идва първият въпрос към него – при положение че това, което прави в професията си, е толкова значимо и важно, как и защо се е родила идеята му, че може да направи още нещо за хората и страната.

Чуйте интервюто с проф. Гаврилов в звуковия файл.

Снимка – gavrilov.bg


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03