Проф. Иван Гаврилов е виден онкохирург, началник на клиниката по гръдна хирургия на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология "Проф. Иван Черноземски". Името му обаче се свързва не само с благородната му професия, но и с много родолюбиви начинания. Многобройни са жестовете му на почит и грижа към паметта на предците, дали живота си за свободата и независимостта на родината ни, за възстановяването и поддържането на храмове и културни средища, издаване на книги, дарения.
Част от благотворителната дейност на професора е пряко свързана с образованието, а значи с бъдещето на страната ни. От години той предоставя "Стипендии за родолюбие" за ученици от различни български училища, най-вече в родния си северозападен край на България. От няколко години проф. Гаврилов осигурява и по две стипендии годишно за абитуриенти от две големи български училища в Бесарабия – знаменитата Болградска гимназия, Украйна и Българския теоретичен лицей "Васил Левски" в Кишинев, Молдова.
За сънародниците ни в чужбина професорът говори с особена топлота и обич, за които намира обяснение в историята на родното си село Василовци, но и не само. Дълбоко уважава силната им привързаност към общата ни родина, традициите и фолклора и за пореден път тази година откупува голям брой билети за спектакъл на националния фолклорен ансамбъл "Българе", които предоставя безвъзмездно на бесарабски българи, които искат и могат да присъстват на спектакъла.
Срещаме се с проф. Гаврилов в кабинета му в началото на един от препълнените му с ангажименти дни и съвсем естествено идва първият въпрос към него – при положение че това, което прави в професията си, е толкова значимо и важно, как и защо се е родила идеята му, че може да направи още нещо за хората и страната.
Чуйте интервюто с проф. Гаврилов в звуковия файл.
Снимка – gavrilov.bg
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg