В ефира на "Нашият ден" Евлоги Станчев, д-р от Института за Балканистика на БАН, направи своя анализ за събитията, които са определили изминалата година и ще останат в историята. В интервюто той се фокусира върху различни аспекти на световната сцена и подчертава значението на някои от най-големите предизвикателства пред съвременния свят.
Д-р Станчев наблегна на факта, че хора с различни икономически и социални профили се превръщат в разпространители на пропаганда, която подкрепя диктаторски режими. Този феномен не е ограничен само до определени региони или образователни нива, но е изключително важен за разбирането на съвременния информационен пейзаж.
След това д-р Станчев акцентира върху събитията в Украйна и се спря на "агресията на Руската федерация". Той подчертава сериозните последици за региона и света като цяло, включително постоянните ракетни обстрели и бомбардировки, както и огромния брой цивилни жертви. Анализира събитията с прецизност и поставя въпроса – защо международната общност все още не признава това за геноцид, което според него е категорично описано в конвенцията, приета след Втората световна война.
За останалите теми и анализи, които д-р Станчев сподели в ефира на предаването, ви приканваме да чуете целия разговор в звуковия файл. Интервюто предоставя ценна перспектива върху годината, която остана в историята.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg