В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Алек Попов – известен български писател и автор на множество произведения, включително "Мисия Лондон", "Черната кутия", "Сестри Палавееви" и "Мисия Туран". Безспорно той е една от интересните фигури в съвременната българска литература.
Последното попълнение към литературния му корпус е сборникът "Нови и избрани разкази", който събира в себе си не само нови произведения, но и най-впечатляващите разкази и новели на автора през годините. Сборникът е прекрасен поглед в света на Алек Попов, където фантастиката и реалността често се преплитат.
В разговора за новата книга Алек Попов разкрива някои от източниците си на вдъхновения. Той споделя, че в сърцевината на "Нови и избрани разкази" седи цикъл от нови разкази, които той е искал да напише отдавна. Тази книга не просто представя нови истории, но и добавя някои от най-обичаните теми и стилове от предишните му произведения. Най-важното обаче е, че във всеки разказ има нещо фантастично, което плъзга читателя в магическия свят на духа и реалността.
Една от характеристиките в творчеството на Алек Попов е разнообразието на местата, в които се развиват сюжетите му. Той пренася читателите от топлите средиземноморски брегове до джунглите на Африка и Азия, и дори до суровия пейзаж на Северна Европа. Но също така се занимава и с най-непосредствената реалност, разкривайки магията и мистерията в обикновените моменти и хора от нашия свят.
"Текстовете ми са вдъхновени от едни вътрешни движения на духа. Действителността винаги оказва някакво въздействие върху мислите и чувствата ни. Но те са вдъхновени от самата идея за изкуството, от самата история. Няма значение къде се намира човек, важно е как вижда действителността около себе си и какви идеи има. Човек може да разкаже невероятни истории, без да напуска мястото, в което се намира. Това е територия на въображението, която се открива с всяка една от тези истории. За мен това е може би най-важното, защото именно във въображението човек намира свободата", посочва в разговора писателят.
В разговора за новия си сборник Алек Попов разкрива още един важен аспект от своето творчество – връзката между фантастиката и реалността. Той подчертава, че фантастиката е неотделима част от литературата и че тя предоставя огромен източник на вдъхновение. За него писателите се вдъхновяват от различни образи и идеи, които могат да бъдат преобразени в невероятни истории. И това не зависи от мястото, на което се намират – важното е как виждат света около себе си и какви идеи имат.
По неговите думи най-свободното творческо поле е литературата.
"Не зависиш от други хора, докато правенето на кино и драматургията са колективни изкуства, в които зависиш от много фактори, които не зависят от теб. Ако човек иска да е свободен, е най-добре да развива своите идеи там. Литературата е най-свободното поле, а ако от това стане пиеса или филм – добре дошло", казва още той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg