Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В търсене на мирния път за справяне с насилието в училище

Снимка: nbu.bg

Няма едно решение, казва училищната психоложка Анет Маринова. Тя е част от Професионалната общност за приобщаващо образование, обединяваща учители, директори, психолози, логопеди, педагогически съветници, медиатори и университетски преподаватели, търсещи заедно решения за сложни казуси от практиката си.

Срещите на професионалисти с различни специалности и опит са работещият формат, в който темата за насилието в училище се разглежда в конкретни реални случаи и при строго определен регламент и управляван процес. Моделът става основа за проекта „Стоп кадър“ на Сдружението за споделено учене ЕЛА, насочен към преодоляване на насилието в училище.

Ежемесечните срещи на групата за професионална подкрепа и изводите, до които стигат участниците, намират израз в наръчник, озаглавен "Мирният път или за революцията на уважението: ръководство за предотвратяване и справяне с насилието в училище", чиито авторки – Анет Маринова, Елисавета Таракджи и Ива Бонева, са фасилитаторки на срещите. Наръчникът е достъпен на страницата на Сдружението за споделено учене ЕЛА.

В рубриката "Всичко за образованието" с Анет Маринова, училищна психоложка с богат практически опит, разговаряме за належащата нужда от преосмисляне на подхода към децата и юношите, от уважение и разбиране на израстващия човек такъв, какъвто е, от пренасочване на енергията и усилията на възрастните в училище от академичното знание към ценностите, правилата на общността и цивилизацията, начините да се справяш с трудностите.

Остава въпросът дали не трябва да търсим причините и предпоставките за случаите, определяни като насилие, в бързо и драматично променените семейни модели и отношения, във виртуалния свят, в който пребивават децата, лишени от любов и слово, във вкопчването на училището в един идеал, отдавна изживял времето си …

Чуйте разговора в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42