Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на:

"Далибор", опера в три действия от Бедржих Сметана

Снимка: Wikipedia

Музика: Бедржих Сметана
Либрето: Йозеф Венциг (немски), Ервин Шпиндлер (превод на чешки)
Първо изпълнение: 16 май 1868 г., Прага

Действащи лица:
• Владислав, крал на Бохемия – баритон
• Далибор, рицар – тенор
• Будивой, началник на стражата – баритон
• Бенеш, тъмничар – бас
• Витек, оръженосец на Далибор – тенор
• Милада, сестра на убития бургграф – сопран
• Итка, момиче от свитата на Далибор – сопран
• Съдия – бас

Първо действие
Първа картина
Хората се събират в Пражката крепост в Храдчани. Те очакват пристигането на крал Владислав. Заедно със съдиите той ще произнесе присъда над рицаря Далибор, смел борец за справедливост, любимец на народа. Далибор е обвинен, че е нападнал със свитата си замъка Плосковице и е убил бургграфа. Милада, сестрата на убития, все още е под впечатлението от ужасите на страшната нощ. Тя пламенно убеждава съдиите във вината на рицаря.

Втора картина
Обвиняемият е доведен. Той не отрича деянието си: възмездието е предизвикано от жестокостта на бургграфа, който обезглавил най-добрия му приятел Зденек. Смелата, горда реч на Далибор спечелва сърцето на Милада. Тя вижда, че рицарят защитава справедлива кауза. Но напразно девойката моли за оправдаване на благородния воин. Кралят и съдиите настояват за доживотен затвор за престъпника. Те са уплашени от безстрашието на рицаря и от популярността му сред народа.

Второ действие
Първа картина
На улицата пред кръчмата Итка среща своя любим Витек и неговите приятели. Тя им разказва за жестоката и несправедлива присъда на Далибор и за плана на Милада за освобождаването му. Маскирана в мъжки дрехи, Милада прониква в затвора. Момичето се заема да организира бягството на Далибор. Витек и неговите съратници изразяват готовност да участват в освобождаването на храбрия рицар.

Втора картина
Будивой, началник на кралската стража, нарежда на тъмничаря Бенеш да следи зорко Далибор: възможно е престъпникът да се опита да избяга - все пак той има приятели навсякъде. Неопитният страж поглежда подозрително към току-що появилия се млад мъж. Затворникът успокоява Будивой: той е беден сирак, който помага на Бенеш в трудната му работа.

Трета картина

Милада влиза в затвора, преоблечена като момче, и си намира работа при Бенеш, тъмничаря на Далибор. Тя го убеждава да ѝ позволи да посети Далибор в килията му и да му даде цигулката. С тази единствена услуга, моли тя – добрият и нежен Бенеш ще облекчи тежкото положение на затворника. В тежкия мрак на тъмницата пред Далибор се появява образът на убития му приятел Зденек и се чуват мелодиите, които той е свирил на цигулката си. Внезапно се появява Милада. Тя подава на рицаря инструментите заедно с цигулката: той ще разреже решетките с тях. Звукът на цигулката ще означава, че бягството е било успешно; той ще послужи като сигнал за другарите на Далибор да се разбунтуват срещу деспотизма на кралската власт. В страстен дует двамата пеят за радостта си, че са се намерили един друг.

Трето действие
Първа картина

Развълнуваният Бенеш съобщава на крал Владислав, че младото сираче, което е приютил от съжаление, е изчезнало. Очевидно то е трябвало да помогне на Далибор да избяга. След Бенеш влиза Будивой. Началникът на стражата съобщава, че се подготвя народно въстание. Кралят отново свиква съдиите. Взето е решение непокорният рицар да бъде осъден на смърт.

Втора картина
След като прорязва решетките на тъмницата, Далибор взема цигулката си, за да даде уговорения сигнал. Изведнъж вратата на затворническата килия се отваря. Влиза началникът на стражата и произнася смъртната присъда на рицаря.

Трета картина
Площадът пред затворническата кула. Витек, Милада и техните съучастници чакат уговорения сигнал на Далибор. Но какъв е той? Вместо звука на цигулката те чуват звъна на погребалните камбани. Милада разбира, че бягството се е провалило, храбрият воин е отведен на екзекуция. Девойката призовава хората да се бият. Тълпата нахлува в затвора и освобождава Далибор от ръцете на крепостната стража. Бунтовниците обаче не могат да се противопоставят на многобройните слуги на краля. Милада и Далибор са убити в неравна битка.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40