Музика: Бедржих Сметана
Либрето: Йозеф Венциг (немски), Ервин Шпиндлер (превод на чешки)
Първо изпълнение: 16 май 1868 г., Прага
Действащи лица:
• Владислав, крал на Бохемия – баритон
• Далибор, рицар – тенор
• Будивой, началник на стражата – баритон
• Бенеш, тъмничар – бас
• Витек, оръженосец на Далибор – тенор
• Милада, сестра на убития бургграф – сопран
• Итка, момиче от свитата на Далибор – сопран
• Съдия – бас
Първо действие
Първа картина
Хората се събират в Пражката крепост в Храдчани. Те очакват пристигането на крал Владислав. Заедно със съдиите той ще произнесе присъда над рицаря Далибор, смел борец за справедливост, любимец на народа. Далибор е обвинен, че е нападнал със свитата си замъка Плосковице и е убил бургграфа. Милада, сестрата на убития, все още е под впечатлението от ужасите на страшната нощ. Тя пламенно убеждава съдиите във вината на рицаря.
Втора картина
Обвиняемият е доведен. Той не отрича деянието си: възмездието е предизвикано от жестокостта на бургграфа, който обезглавил най-добрия му приятел Зденек. Смелата, горда реч на Далибор спечелва сърцето на Милада. Тя вижда, че рицарят защитава справедлива кауза. Но напразно девойката моли за оправдаване на благородния воин. Кралят и съдиите настояват за доживотен затвор за престъпника. Те са уплашени от безстрашието на рицаря и от популярността му сред народа.
Второ действие
Първа картина
На улицата пред кръчмата Итка среща своя любим Витек и неговите приятели. Тя им разказва за жестоката и несправедлива присъда на Далибор и за плана на Милада за освобождаването му. Маскирана в мъжки дрехи, Милада прониква в затвора. Момичето се заема да организира бягството на Далибор. Витек и неговите съратници изразяват готовност да участват в освобождаването на храбрия рицар.
Втора картина
Будивой, началник на кралската стража, нарежда на тъмничаря Бенеш да следи зорко Далибор: възможно е престъпникът да се опита да избяга - все пак той има приятели навсякъде. Неопитният страж поглежда подозрително към току-що появилия се млад мъж. Затворникът успокоява Будивой: той е беден сирак, който помага на Бенеш в трудната му работа.
Трета картина
Милада влиза в затвора, преоблечена като момче, и си намира работа при Бенеш, тъмничаря на Далибор. Тя го убеждава да ѝ позволи да посети Далибор в килията му и да му даде цигулката. С тази единствена услуга, моли тя – добрият и нежен Бенеш ще облекчи тежкото положение на затворника. В тежкия мрак на тъмницата пред Далибор се появява образът на убития му приятел Зденек и се чуват мелодиите, които той е свирил на цигулката си. Внезапно се появява Милада. Тя подава на рицаря инструментите заедно с цигулката: той ще разреже решетките с тях. Звукът на цигулката ще означава, че бягството е било успешно; той ще послужи като сигнал за другарите на Далибор да се разбунтуват срещу деспотизма на кралската власт. В страстен дует двамата пеят за радостта си, че са се намерили един друг.
Трето действие
Първа картина
Развълнуваният Бенеш съобщава на крал Владислав, че младото сираче, което е приютил от съжаление, е изчезнало. Очевидно то е трябвало да помогне на Далибор да избяга. След Бенеш влиза Будивой. Началникът на стражата съобщава, че се подготвя народно въстание. Кралят отново свиква съдиите. Взето е решение непокорният рицар да бъде осъден на смърт.
Втора картина
След като прорязва решетките на тъмницата, Далибор взема цигулката си, за да даде уговорения сигнал. Изведнъж вратата на затворническата килия се отваря. Влиза началникът на стражата и произнася смъртната присъда на рицаря.
Трета картина
Площадът пред затворническата кула. Витек, Милада и техните съучастници чакат уговорения сигнал на Далибор. Но какъв е той? Вместо звука на цигулката те чуват звъна на погребалните камбани. Милада разбира, че бягството се е провалило, храбрият воин е отведен на екзекуция. Девойката призовава хората да се бият. Тълпата нахлува в затвора и освобождава Далибор от ръцете на крепостната стража. Бунтовниците обаче не могат да се противопоставят на многобройните слуги на краля. Милада и Далибор са убити в неравна битка.
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел. Вие сте не..
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg