Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Петков: Русия е била сигурна, че ще има "Турски поток", който да заобиколи Украйна

Петко Петков
Снимка: ФБ профил

Какво съдържа намерената пътна карта за построяването на "Турски поток" и работата по нея – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" на  Петко Петков

Кой има интерес картата да бъде загубена

"Със сигурност всички автори на тези документи и хората, които са ги подписали, тъй като самите документи ясно разкриват сериозни злоупотреби на най-високо ниво с българското и европейско законодателства. От самите документи и съпътстваща ги кореспонденция тава ясно, че самият проект е неформално формализиран още в края на 2016 г. септември. Тогава е било ясно, че руската страна поема изцяло контрола върху проекта "Турски поток". Този контрол е бил чрез оказване на натиск върху българското правителство тогава и премиерът му Бойко Борисов, както и върху Теменужка Петкова. Те са споменати много пъти  в документите и в самата кореспонденция, в която става ясно за начина, по който са се водили преговорите за строежа на "Турски поток" и кой да го построи. Има една фирма "Аркад", с която формално са сключени договорите, но от документите става ясно, че тази фирма е била фасада и арабите са държали тясно сътрудничество с руската страна до момента, в който руската страна изцяло изземва проекта през поставени фирми и лица."

Как достигат до документите

"През една голяма международна организация "ИнформНапалм", чиято дейност може да се види в публичното пространство. Те имат представителство в България. Те са успели да изтеглят имейлите от пощата на Евгени Зоблин, асистент на зам.-председателя на руската Дума Бобаков. "ИнформНапалм" ни изпратиха тази част от кореспонденцията, която съдържа думата "България" или нещо, свързано с България. В повечето имейли имаше прикачени файлове, които бяха заключени и ние успяхме да ги "отключим". Намерихме документи как са се водили преговорите и как е течало изпълнението на самия проект. Пътната карта на строежа на "Турски поток" я намерихме случайно сред тези документи."

Достоверността на информацията

"Чисто технически документът е проверен, автентичен е. Той е подписан на хартия и имаме дигиталното копие на оригинал му. Последно е редактиран от тогавашния и сегашния директор на "Булгартрансгаз" и неговата секретарка.

Контекст – построяването на "Турски поток", България и Европа.

"ИнформНапалм" не са знаели, че там ще намерим нещо такова. Те самите една голяма част са по фронтовата линия в момента. Те ни дадоха тази информация с надеждата, че други хора ще се поровят вътре. Никой до момента на откриването на пътната карта не е целял по някакъв начин да търси какво се е случвало с темата "Турски поток". Имахме късмет, че я открихме. Разпространението на това не е координирано и не е свързано с никакви други събития у нас. Факт е, че от две години сме във война и тази информация е доста ценна като контекст за случващото се и на бойното поле и в цяла Европа."

"Турски поток" и връзката с нападението на Русия над Украйна

"За войната тази информация е важна по две причини. Първата е в един от имейлите, които още не сме разпространили, в него става ясно, че още 2016 г. Русия е била сигурна, че ще прави "Турски поток" с цел да заобиколи тръбата, която минава през Украйна. Това е и причината те да са натискали нашето правителство супермного да се бърза. Появяват се доста пречки, включително забавянето 2019-2020. Дори от кореспонденцията става ясно, че дори не е за самите пари, колкото за самия срок. Очевидно е, че руската страна много бърза за построяването на "Турски поток", за да прескочи Украйна. 

От друга страна, става въпрос за 3 милиарда, които българската страна плати за построяването му, с които пари може би дори е финансирана част от войната сега. Има друг нюанс, че България се е отказала от договор за над милиард – пари, които трябваше да получим от руска страна по стар договор. Разполагаме с 24 хиляди имейла, това е само върхът на айзберга. В тези документи има паспорти на български лица, визи, кредитни карти и информация за техни почивки в Дубай, в Маями. В един от имейлите има точка за една среща между г-н Радев и че те търсят бизнесмени, приближени до президента на България

В момента фокусът ни е да разберем как г-н Борисов е оказал натиск върху БСП, преди да се гласува в НС. От тяхната кореспонденция става ясно, че българската страна е помолила за съдействие руснаците, тъй като има някой на ръководен пост в БСП, координатор, който е бил против въпросната пътна карта. След няколко обаждания Корнелия Нинова отива в Петербург и след завръщането ѝ БСП единодушно гласува за строежа на "Турски поток" с тази пътна карта."  

За ролята на "Булгартрансгаз" и Президентството можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12