Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 536

80 години летене в бръснещ полет

Петър Цанков и Емил Янев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

В епизод 536 "Трамвай по желание" среща своята публика с един от основателите на група "Щурците", знаменит автор на театрална музика и потомък на исторически род Петър Цанков.

Творческото присъствие на Пепи Цанков се свързва с двете основополагащи групи на българския рок – "Бъндараците" и "Щурците". Хронологията е такава: през 1967 г. Петър Цанков и Кирил Маричков се отделят от "Бъндараците" и заедно с Веселин Кисьов и Петър Гюзелев основават "Щурците". Три години по-късно бандата е разформирована от комунистическия режим и когато през 1974 г. възкръсва на музикалната сцена, Пепи Цанков не се включва, защото вече е преподавател по ударни инструменти в Консерваторията и работи върху нова методика, която и до днес се изучава в Националната музикална академия. 

Паралелно с това рокаджията пише театрална и филмова музика, създава рекламна агенция, кара ски и сърф и става правоспособен морски капитан. От 1969 г. досега Цанков е автор на музиката към над 210 постановки в България и в чужбина. През 2009 г. е отличен с "Икар" за цялостен принос към кукления театър и за музиката към спектакъла "Малката русалка".

През 1988 г. виждаме музиканта като председател на секция "Куклено изкуство" към Съюза на артистите, барабанист в БНР, в Биг бенда на Вили Казасян и във ФСБ.

Важно е да се отбележи, че Петър Цанков е потомък на проф. Александър Цанков, премиер на България в едни от най-смутните години от новата българска история. Наричан от комунистите "кръволок", а от съидейниците си ярък патриот, преподавателят по икономика и право в СУ "Св. Климент Охридски" остава като една от най-спорните и дискусионни личности в следосвобожденска България. "Кървав ли съм, чист ли съм, историята ще каже", заключава професорът приживе.

Извън вихрите на историята, фамилната справка сочи следното: Братът на Александър Цанков, Петър, има една дъщеря и трима синове, от които Цанко Цанков е водещ диригент от времето между двете войни и ректор на Националната музикална академия, а Асен Цанков е четирикратен шампион на България по тенис, един от първите български олимпийци, участвали на Зимни олимпийски игри, волейболна звезда и впоследствие музикален деец. Син на Асен Цанков е гостът в епизод 536 на "Трамвай по желание", митичният в музикалните среди Петър Цанков.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39

Дискусия за съвременното визуално изкуство в галерия "Мисията"

Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..

публикувано на 31.03.25 в 13:24
Константин Илиевски

Маестро Илиевски: Всяка репетиция е ново откритие

В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..

обновено на 31.03.25 в 13:23

Занаята на линогравюрата

Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..

публикувано на 31.03.25 в 12:10

"Мръсно" на Боряна Пандова и 13-ото Международно фотобиенале "Фодар"

За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..

публикувано на 31.03.25 в 11:30