Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театралният фестивал "Варненско лято" започва на 1 юни

"Световен театър в София" гледаме от 2 юни до 9 юли

С "Великденско вино" от Константин Илиев започва на 1 юни традиционният Международен театрален фестивал "Варненско лято”. Постановката е на Явор Гърдев, а ролите изпълняват актьорите Владимир Пенев и Павлин Петрунов.

Владимир Пенев и Павлин Петрунов във „Великденско вино“
32-рото издание на "Варненско лято" продължава до 15 юни с двайсет и осем заглавия на живо, на киноекран и онлайн.

Тази година българската селекция включва тринайсет от най-добрите спектакли, създадени през изминалия творчески сезон и открояващи значими процеси в театъра - "Хага" от Саша Денисова, "Странна случка с куче през нощта" по романа на Марк Хадън, "О, щастливи дни" от Самюъл Бекет, "Великденско вино", "Племе" от Нина Рейн, "Арт" от Ясмина Реза, "Формата на нещата" от Нийл Лабют, "Ромео и Жулиета" от Уилям Шекспир, "Пистолет в торнадо" от Лорън Гъндърсън, "Prima Facie" от Сузи Милър, "Нашенец" по Чудомир, "Луцифер" от Хосе Варлета, "Боже мой" от Теа Денолюбова.

Международната селекция представя седем чуждестранни спектакъла:

• "Вуйчо Ваньо" (прожекция) по А. П. Чехов в адаптация на Саймън Стивънс, участва Андрю Скот (NT Live – най-доброто от британския театър на киноекран)

• "Двойното непостоянство" (дигитално издание) от Пиер дьо Мариво, режисьор Галин Стоев (Национален драматичен център Тулуза, Франция)

• "Моят славен живот с баба" - режисура, текст и концепция Ласло Гьондьор (Център за съвременни изкуства "Трафо" – Унгария)

• "Чайка" (дигитално издание) от А. П. Чехов, режисьор Оскарас Коршуновас (Градски театър Вилнюс – Литва)

• "Летящи създания" - режисура: Ракел Мелийф и Димитър Стоянов (Театър "Бенча" – Нидерландия)

• "Морски фар", режисьор Едуардо Гереро, Испания

• "Чаплин пианисимо" - режисура и драматургия: Мари Гибур, със специалното участие на Юджийн Чаплин (ABF Swiss Agency & Sylvain Morizet – Швейцария)

Някои от чуждестранните спектакли, включени в програмата на "Варненско лято", ще могат да бъдат гледани и в София, в рамките на платформата "Световен театър в София", която дава възможност на българската публика да се срещне със значими театрални и танцови представления от международната сцена.

18-ото издание на "Световен театър в София" ще се проведе от 2 юни до 9 юли.

Само на 1 юли ще може да бъде видян спектакълът "Страх и отчаяние в Третата империя" на Тимофей Кулябин, който напусна Русия след началото на войната с Украйна, като жест на съпротива срещу политиката на Кремъл. Фокусирана върху жестокостта на властта и възхода на един тоталитарен режим, "Страх и отчаяние в Третата империя" е версия на пиесата на Бертолт Брехт, създадена с Театър Вене от Талин, Естония.

На 2 юли в Театър "Българска армия" ще бъде представена китайската традиционна опера кунцю "Среща сред цъфналите праскови".

Един от най-значимите източноевропейски режисьори за последните десетилетия – литовецът Оскарас Коршуновас, ще представи в София на 9 юли своята версия на "Отело" на Шекспир.

Програмата на "Варненско лято" и на "Световен театър в София" представи в "Артефир" театроведът доц. д-р Асен Терзиев.

Снимки: Международен театрален фестивал "Варненско лято"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50