В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов, объсди темата в ефира на предаването.
"Имаме два пътя за стимулиране на имунитета – специфичен и неспецифичен", обясни той. "Специфичният е с прилагане на ваксина. Подходящо е грипната ваксина да бъде направена сега, до края на октомври най-късно. Трябват най-малко три седмици за изграждане на добър имунитет."
Акад. Петрунов подчерта, че не бива да се подценява факта, че коронавирусът все още съществува. "Коронавирусът продължава да съществува и макар разпространението му да не е с тежки темпове, той има значение за цялата картина в здравеопазването”, добави той. Специалистът препоръчва на хората над 65 години и тези с рискови състояния да се имунизират.
Той също така спомена, че "ваксините за грип и ковид могат да бъдат поставени и в един ден, но все пак препоръчвам интервал от няколко дни с оглед на възможна поява на местна реакция."
Особено важно според него е неспецифичното стимулиране на имунната система. "Препоръчвам употребата на различни стимулиращи средства, като хранителни добавки и препарати, но задължително трябва да се консултирате с личен лекар или специалист", уточни акад. Петрунов.
Той предупреди, че когато сме болни от коронавирус, не бива да стимулираме имунната система, защото това може да засили т.нар. цитокинова буря. "Предварително, когато сме здрави, е правилно да стимулираме имунната система и да я направим по-адекватна за справяне с бактериални и вирусни инфекции," посочи той.
Акад. Петрунов също така говори за алергиите през есента, подчертавайки, че "пролетта е първата поява на различни алергични заболявания, най-вече на тревните. Втората вълна идва през есента, когато различни растителни видове отделят големи количества полени и могат да предизвикат алергични реакции." Сред тези растения той изброи амброзията, лободата, щира, пелина и копривата.
"Често тези растения имат кръстосана реакция с някои храни, като ябълки, праскови и банани. Това е т.нар. орална форма на алергия, която се наблюдава често през есенно-зимния период", обясни той.
Накрая, акад. Петрунов засегна и темата за западнонилската треска, като заяви, че "опасността от западнонилската треска фигуративно приключи, но това е сериозно заболяване, което за щастие не е толкова значимо за нашата здравна система."
Чуйте разговора в зувковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg