"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма.
С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се благоприятна атмосфера за всички видове изкуства. – разказва Мариана Първанова – Бохемството и разцветът на културния живот вървят заедно. Клубовете на художниците и писателите са били известно място за срещи. Между бохемата преди 9-ти септември и през социализма няма особена разлика."
През втората половина на 70-те години там се събират млади и нахъсани художници, които създават експерименталната група "Вулкан". Към 10 ноември 1989 те са вече 65 на брой и Варна става известна с модерно съвременно изкуство.
По същото време варненското издателство "Георги Бакалов" решава да създаде прочутата библиотека "Галактика". "Тя удря всички рекорди по тираж и печалба. Според мен различни кръгове на властта са пускали такива бели лястовици, – казва Мариана Първанова – за да пробват дали е икономически успешна някоя писта."
Много от местата, които Мариана Първанова нарича "обиталища на интелектуалците", вече не съществуват. "Тези места стават знакови за всеки град, някои такива в Европа се възстановяват, за да привличат туристи" – добавя тя.
Чуйте още от разговора с Мариана Първанова в "Какво се случва".
Снимки – ИК Знаци
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg