Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първа по рода си изложба от карти на Антарктида видяха кърджалийци

Първа по рода си изложба от карти, посветена на Антарктида, видяха кърджалийци по време на Европейския екологичен фестивал "Зелена вълна 21 век", който се проведе в края на месец септември. Непознатата южна земя е озаглавена изложбата, тя включва карти от средновековието, през Великите географски открития та до наши дни на Антарктида. 
Съставител и организатор на изложбата е Гергана Лаптева - художник-приложник, учен геолог, участник в седем антарктически експедиции. 
Идеята за изложбата възниква преди две години, когато се честват 25 години от подписването на Мадридския протокол към договора за Антарктида, който е за екология и опазване на континента, спомня си Гергана Лаптева началото. Решават да отбележат годишнината с нещо по-различно. Започват за изследват картографията на Ледения континент. Тръгват от първата официална карта, в която се споменава наименованието Антарктида - тази на османския мореплавател Пири Реис от 1513 година. В процеса на търсене Гергана Лаптева стига до седемдесет карти от средните векове, епохата на Великите географски открития и съвремието, където набляга на българските карти, правени и допълвани по време на експедициите на остров Ливингстън. Пак по време на проучванията става ясно, че никой в света до този момент не е правил подобна сбирка на карти на Ледения континент.
А иначе най-старото отбелязване на континент на южния полюс в карта е от втори век. Гергана Лаптева обяснява, че това не е точно карта, а по-скоро нарисувано земно кълбо, в което южната част по аналогия наподобява северната, защото древните хора са предполагали, че светът е огледален.
Още любопитни истории за това как са се правили картите в миналото, за шпионите на различни държави на корабите на откривателите, дръзнали да дирят нови земи, за първите хора, стъпили сред ледовете на южния полюс и за бъдещето, може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с Гергана Лаптева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59