Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три-четири са случаите на агресия тази година срещу екипи на ЦСМП в Кърджали и филиалите в областта

За "трудните пациенти" в Спешната помощ и работата на медиците с тях

Дни след инцидента в Момчилград, потърпевшият фелдшер все още усеща притеснение

3
Снимка: Радио Кърджали

Дни след инцидента в Момчилград, при който агресивен пациент нападна в гръб фелдшер от филиала на Центъра за спешна медицинска помощ, пострадалият Юлиян Ангелов все още е притеснен от случилото се.
"Още съм като в шок, защото не очаквах. Досега не съм имал такъв случай в практиката. 44 години досега съм нямал посегателство", каза той за Радио Кърджали.
Юлиян Ангелов разказа, че няма ден, в който той или колегите му да нямат досег с жителите на село Багрянка, откъдето е нападателят. Викат линейка на адрес или идват на място във филиала и то за неща, които не са спешна медицина. "Те мислят, че спешната помощ е за всичко. Понеже нямат лични лекари и за всяко нещо звънят - главата ги заболи - хоп, искаме линейка. Коремът го заболял - хоп, искаме линейка. Или ще дойдат кръвно да им мерим."
"Много трудно се работи с трудни пациенти. Гледаме по най-безболезнения начин да ги предразположим, да бъдат спокойни, но на тях е просто вътре в характера. Трябва да буйстват, да посягат, така са свикнали. Като отидем на такъв адрес, те се събират и започват - един - мери на мен кръвното, друг - мери на мен кръвното. Ако не го измериш, казват, като се прибереш, пак ще те извикаме. Просто те задължават там, като отидеш, да минеш един профилактичен преглед", обяснява Юлиян Ангелов. Самият той се е замислил дали да продължава да работи след този случай, защото "аз съм на 67 години и ако още веднъж ми се случи нещо такова, напускам".
А дотогава той и колегите му тушират стреса с успокоителни. "Почти няма колега, който да няма в джоба си успокоителни. Даже си носим и хапчета за кръвно. Когато отидем на преглед и не трябва да правим манипулация и инжекции, от нашите лекарства им даваме, само мир да има", казва Юлиян Ангелов.
Три-четири са случаите на агресия срещу медици от Центъра за спешна медицинска помощ и филиалите му в област Кърджали от началото на годината досега. Повечето са вербални атаки. Съботният е първият за годината, в който е използвана физическа сила. Това каза за Радио Кърджали директорът на ЦСМП Кърджали д-р Атанас Митков.
"Не мога да си обясня що за същество трябва да бъдеш, за да нападнеш човек, от когото си потърсил помощ и който ти помага в момента", коментира д-р Митков.
В дните след случая атмосферата сред спешните медици не е ведра, но не може да се говори за страх. Има обаче опасение, че там, където отиват, могат да бъдат посрещнати от агресивни пациенти и техните близки, смята д-р Митков.
Той обясни, че по големия българо-гръцки проект, който Спешната помощ реализира, са включени семинари за справяне с личния  и професионалния стрес, стратегии за справяне с трудни пациенти, а обучението се води от клиничен психолог. Такива семинари бяха проведени това лято със спешните медици от област Кърджали. "Основното, което е, разчитаме на закона, тъй като живеем в правова държава и моите колеги, освен държава, имат и права", каза д-р Митков. Той изрази опасение, че подобни инциденти могат да доведат до напускания на лекари от Спешната помощ, а когато и един човек напусне системата, това води до стрес за самата система и може да дойде момент, в който "да се стигне дотам, че да няма кой да лекува пострадалите и пациентите, които наистина имат нужда от медицинска помощ".
 Д-р Митков е категоричен, че ръководството на Центъра няма да позволи спешните медици да бъдат използвани за "боксови круши".  

по темата работи Станислава Георгиева
По публикацията работи: Станислава Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56