"В ден като този да си пожелаем мир. Една думичка, която в последните години някак си бяхме изтрили от собствения си речник. Една думичка, която смятахме, че е даденост, на за съжаление разбираш, че не е точно така. Защото и днес в Европа бушува война", каза Илияна Йотова в ефира на Радио Кърджали. Тя припомни, че Обединена Европа я има не само заради Декларацията на Шуман, подписана пет години след края на Втората световна война, а и защото "зад тази декларация се крие не толкова обединението, а желанието на европейските граждани, след като раните от войната още не са зараснали, да се направи така, че в Стария континент да няма война".
Според вицепрезидента влизането в Европейския съюз е най-големият успех на България след 1989 г., "успех, който стана възможен, защото имаше обединение и национална кауза. И ако днес забравим конфронтациите и конфликтите помежду си и политическата класа осъзнава своята отговорност и място, България ще има всичкия потенциал да бъде решаваща страна за много политики, в това число в тази част на Европа". Илияна Йотова е категорична, че трябва да имаме самочувствието на държава-равноправен член, а не на страна от периферията. "Ако има политици с такова мислене, те не са за поста, който са заели", каза тя.
Нейно мнение е, че Европа без компромиси няма как да се развива напред, но тези компромиси не трябва да са безконтролни, безпринципни.
Не можем да се съгласим страни, които тепърва ще стават членове на Европейския съюз да нарушават ценностите, за които всички имаме основание да бъдем част от Европа, както става с Република Северна Македония, смята вицепрезидентът. "Извинявайте, какво е това - не само български представител в Европейския парламент, евродепутатът е човек, който представлява Европа. какво означава той да бъде вкаран в някакви списъци с неясни условия, да бъде спиран на границата да отиде да се поклони на военно гробище? Къде отиваме? За коя точно от тези "ценности" се борят нашите колеги от Република Северна Македония? Това е абсурдно, брутално, безпрецедентно. И аз очаквам следващия доклав за напредъка на Република Северна Македония тези неща да бъдат отбелязани", коментира вицепрезидентът. Според нея, след като са избрали антиевропейския път, те не могат да станат част от ЕС, докато имат такова поведение.
Според нея българската държава е в дълг и към наследниците на тракийските бежанци, защото години наред темата за справедливото решаване на техните имотни въпроси беше изоставена.
Държавата е в дълг и към Българското национално радио, смята Илияна Йотова. "Много се надявам скоро на стабилно мнозинство, стабилно управление, което да осъзнава какво означава журналистите и целият технически състав на БНР да работят в условия на добър стандарт", каза тя. Не само защото БНР е елемент на националната сигурност, а и защото "БНР е филтър на истинските новини. В епоха, в която сме заливани от дезинформация и сензации, БНР е онзи филтър, с който си сверяваме часовниците". "Надявам се сега, когато бюджетът ще бъде разглеждан, всичко това да бъде взето под внимание, за да работят журналистите в БНР нормално и стабилно. Няма как да искаме национална обществена медия с влияние, ако не осигурим на колегите журналисти този минимум за работа", коментира вицепрезидентът.
Тя сподели, че ѝ липсва понякога времето зад микрофона: "Улавям се напоследък в нещо странно, когато имам срещи с политици, улавям себе си, че не ги питам като вицепрезидент, а ги питам като журналист. И те се сепват, може би защото съм пряма, откровена и питам директно в целта, така, както навремето беше в националната телевизия."
В прикачения звуков файл може да чуете целия разговор на Галина Стефанова и Димитър Димов с вицепрезидента Илияна Йотова и генералния директор на БНР Милен Митев, които гостуваха в предаването " По стъпките на историята"
Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота. Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково –Кърджали –село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем обикновен дизелов влак със съвременни мотриси. Оприличаването му с гъсеница никак не е случайно! С вагоните,..
С цени от 11 лева до 11.70 за килограм тютюн започна изкупната кампания за реколта 2024 в община Кирково. Очакванията на производителите са тя да надхвърли 12 лева за килограм, защото качеството е по-добро от миналогодишното. Засега обаче експертите оценяват произведения тютюн на по-ниска цена. Кран е селото с най-много тютюнопроизводители в община..
Административният съд в Кърджали отмени такси, свързани с т. нар синя зона като незаконосъобразни. Решението е влязло в сила. Става въпрос за отменени разпоредби в наредба на общината - 1 лев такса за платено почасово паркиране, 1 лев на ден такса за буферен паркинг, такса от 20 лева за принудително блокиране със скоба. Отменените текстове за синята..
33-годишният Величко Карабоюков, учител в Езиковата гимназия в града, извади кръста на Богоявление от водите на река Арда в Кърджали. Той се състезава с 33-ма мъже. Карабоюков беше благословен от Пловдивския митрополит Николай. При малките 12-годишният Виктор Авренлиев заслужи честта да излезе от водата с кръста в ръце. Повече чуйте в..
Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..
В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478