Около 80 хиляди учители работят в момента в средното образование на българските училища. Преди двайсетина години техният брой е бил 120 хил. Средната възраст на преподавателите е около 55 години. В предучилищното образование тя е малко по-висока. Изключително нисък е процентът на учителите до 30-годишна възраст.
Говорим си за политика, за икономика, за добра жизнена среда. Знаем обаче, че всеки човешки фактор, който се развива в отделна социална сфера, е преминал през конкретно обучение в своя живот. Ролята на учителя, като цяло, е огромна за формирането на различни компетенции за всеки един от нас.
Образователната система в Европа изисква адекватни реформи, предвид масираното навлизане на съвременните технологии в обучителния процес. Знанията, които трябва да придобие съвременният учител по време на своята подготовка, трябва да му дадат базата за преодоляване на тези предизвикателства.
Върху тези проблеми дебатираха представители на научни и образователни среди от Източна Европа по време на тридневен форум в Благоевград. Факултетът по педагогика към Югозападния университет „Неофит Рилски“ бе организатор и домакин на Седмата международна научна конференция „Съвременното образование – условия, предизвикателства и перспективи“.
В каква посока се развива образователната система у нас – деканът на Факултета по педагогика в ЮЗУ, доц. Траян Попкочев изложи своето становище в следобедната програма на Радио Благоевград на 18 юни. Пред водещата, Бойка Браткова, той коментира и има ли реална връзка между висшите училища и бизнеса. (чуйте звуковия файл)
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..