Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алергологът д-р Н. Таковска: През есента се увеличават алергиите от плесени и акари

Д-р Надежда Таковска


Алергията е заболяване на имунната система, като човекът с алергия има повишена чувствителност към определени алергени . „Основните алергени през есента са плесените поради това, че сутрин  температурите са по-ниски, въздухът е влажен, започнаха и есенните дъждове. Плесените са невидими за нашите очи, те са много видове, но са доста силни за човек, който вече се е алергизирал към тях. Освен във въздуха те могат да бъдат и в жилищата ни, когато затваряме повече прозорците. Най-чувствителни към тези плесени са малките деца. Плесените най-често предизвикват  алергичен ринит, хрема, кихане, запушен нос, затруднено носно дишане, бронхиална астма, когато алергията тръгва към белия дроб“ – каза в интервю за Радио Благоевград д-р Надежда Таковска – специалист клинична имунология и алергология. Тя допълни, че от нас зависи отстраняването на плесените в жилищата ни, като могат да се поставят влагоабсорбатори, или да се направят ремонти през лятото. 

СнимкаПо повод зачестяване на ринитите през есента и респираторните заболявания, специалистът уточни онова, което ги отличава като симптоматика. „Ако хремата продължи по-дълго време, а не се чувстваме отпаднали, нямаме други симптоми на вирусна инфекция като болки в гърлото, температура – трябва да се направи диагностично уточняване със специалист уши, нос гърло, по негова преценка може да се предприеме и посещение при алерголог“. 
Д-р Таковска коментира и медикаментозната алергия, която зачестява, и която е целогодишен проблем. Тя сподели впечатленията си, че пациентите приемат в много случаи антибиотици без причина, тъй като вирусите не се лекуват с антибиотици, с тях се лекуват усложенията на вирусните инфекции, и то по преценка на лекар. Според нея в България се прекалява и с обезболяващи медикаменти от групата на т.нар. нестероидните противовъзпалителни средства, към които се отнасят аналгин, аспирин и други предназначени за ставни заболявания, а те са силно алергизиращи.

Снимка  Характерни алергени през есента са и акарите. Малки бубулечки, които са невидими за човешкото око, но са много силен алерген. Те се размножават през този сезон и през септември алергията към тях се увеличава. „Във всяко жилище има акари, но много важно е се премахнат килимите, мокетите, плюшените играчки, а всичко, което има тапицерия, събира акари. Добре е да се направи есенно почистване докато още е топло, тъй като прането на 60 градуса и слънцето унищожават акарите. Има фирми, които могат много добре да почистят матраци и тапицерии“ – препоръча д-р Таковска, според нея много често кихането през есента се дължи на тези акари.

  Бронхиалната астма  - алергично заболяване в по-големия процент от случаите, през есента се обостря от вирусните инфекции. Пациентите с астма реагират на вирусните инфекции с кашлица, свиркане в гърдите, тъй като астмата се обостря. „Напомням на тези хора, особено по-възрастните пациенти, моментът е сега да си направят противогрипна ваксина, която вече е налична в аптеките“ – каза д-р Надежда Таковска, специалист клинична имунология и алергология, и препоръча повече разходки сред природата през есента.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10