Това е една история за пътя към дома и родното огнище, за дълбоките корени, които дават сили да се полети високо. Разказ за сърцето, което следва нишката на любовта и пази спомена за изтъканата, с труд и лишения, алена носия. В уютната селска къща в село Долно Драглище, навръх Нова година, една българка, живееща в Италия, облече за първи път стогодишния фустан на своята баба.
„Винаги съм искала да се върна в България“, споделя Христина Динева, която в ефира Радио Благоевград разкри причината да посрещне 2020 година пременена в носия.
Христина заминава да следва и учи в Италия, водена от порива да опознае света след падането на Берлинската стена.
И ако в България градският пейзаж е украсен от растящи панелни блокове, а ръчно плетените пуловери са демоде, то в Италия Христина събира и трупа опит в различните нюанси на живота в чужбина. И колкото повече годините на професионална реализация я отдалечават от България, толкова повече сърцето ѝ я връща към мястото, където е отгледана с много любов – Долно Драглище.
Италия е вторият дом на Христина. Там създава семейство и отглежда детето си. Но все повече една алена нишка трепти и я води към родното огнище, към спомена за човека, научил я да обича и милее за живота на село. Пътят я тегли към Долно Драглище. Там преоткрива и възстановява къщата, в която любимата й баба е работила, за да спести пари за изтъкаването на сватбения си фустан.
При едно от завръщанията си в България, Христина открива тази алена носия и я пази като реликва. Споделя как не е намирала сили да я облече, защото вплетената нишка е силата на любовта към дома и рода, която се предава от поколение на поколение. За Христина се превръща в мисия да предаде любовта към България и Долно Драглище на нейния син Матео. Той пише и чете на български език и следва в Класическа гимназия в Италия. В училище Матео получава отличен за есето „Моето любимо място“, в което описва България и слънчевите хора на Долно Драглище. Матео е италиански гражданин, но в сърцето си носи България, споделя със сълзи на радост и гордост Христина.
Алената нишка свързва и предава любовта.
Една българка, живееща в Италия, посрещна първия ден на 2020 година, в село Долно Драглище, облечена в аления фустан на баба си.
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..
Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..
Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..
Канго джъмпс е един спорт, при който едновременно се забавлявате, докато горите калории. „Това са тренировки, които подпомагат работата на всяка една група“, разказа инструкторът Венцислава Венчова. Тя се занимава със спорт от 21 години. Бивш състезател по карате, вицешампион на България за деца 2006 година. Занимавала се е и с народни и..
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..