Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчелари наблюдават онлайн живота в пчелния кошер

„Електронната система за наблюдение на пчелните стопанства“ бе една от темите дискутирани на проведеното Международно изложение „Пчеларство 2020“ в Плевен. Това е много интересна система, благодарение на която, чрез мобилно устройство – телефон, може да се проследява състоянието на пчелния кошер по броя на излитащите и влитащи пчели. Чрез един панел, който е поставен върху електронен кантар на кошера, може да се извършват наблюдения в реално време както на външната среда - влага и температура, така и на процесите вътре в пчелното гнездо. Това е едно ново устройство, благодарение на което, вървим към дигитализация на пчеларството“ – коментира за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Сдружение Обединен пчеларски съюз.


По думите му, такива дистанционни устройства вече се използват от някой пчелари, има пловдивска фирма, която ги произвежда. Именно тя е получила Голямата награда за био иновации в тазгодишното пчеларско изложение.

„Това е по същество един контролен кошер, който дава възможност на пчеларя да наблюдава какво се случва около и във пчелното гнездо. Аз вече имам някой разработки, които са ми давани да ги експериментирам в моя пчелин, така че се работи усилено за дигитализацията на пчеларството в България“ – допълни инж. Михаил Михайлов.

Той коментира и условията за кандидатстване по новата Национална програма по пчеларство, която ще действа в периода 2020 – 2022 г. Приемът на документите за финансовата 2020 година започва от 24 февруари и ще продължи до 9 март, тази година. Документите ще се приемат в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по постоянен адрес на физическото лице и по адресна регистрация на юридическо лице.  До 31 юли се приемът документите за изплащане на субсидиите.

„Сега, пчеларите трябва да се ориентират в някой от Мерките, повечето от които са известни. Новост е Мярка А за „Техническа помощ на пчелари и пчеларски сдружения“, в която се въведоха две дейности – дейност 2 и 3. Първата се отнася до обмен на информация, тоест вид обучение, а втората е, известната и прекъсната практика, за популяризиране на пчелния мед и пчелните продукти“ – уточни още председателят на Сдружение Обединен пчеларски съюз.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20