Средно, с около 10 ст., се е повишила цената на хляба през последните няколко седмици. Това потвърждават потребители, производители и търговци.
Кои са причините?
Според Марияна Кукушева, председател Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България, една от причините е повишеното търсене. Според нея, като цяло, световната и българската реколта от пшеница е добра и като качество, и като количество, въпреки че има ферми, които са добили по-малко количество зърно. Covid пандемията също има своето влияние върху пазарите на зърно и пшеница, като цяло.
Covid кризата е една от причините за поскъпването на хляба
„При затварянето на големите ресторантьорски, транспортни и туристически сектори се освободиха огромни финансови ресурси, които бяха насочени към покупка на зърнени култури, защото от тях се приготвя основната храна на хората. И второ, защото зърното има по-дълъг срок на годност. Това повишено търсене на зърно, с огромни парични ресурси, доведе до непознато през последните 6 години, увеличение на цената на пшеницата“ – коментира Марияна Кукушева.
Според нея, друга за повишаване цената на хляба, са увеличените средства за запазване живота и здравето на заетите в бранша, в месеците на пандемия.
„Нашите работници не работят от вкъщи, мисля, че по-голямо геройство е да ставаш призори, да тръгваш в ранните часове на деня и да изпълняваш своите служебни задължения“ – сподели още Марияна Кукушева, която съобщи, че една част от работниците са напуснали, заради страха от коронавируса, защото те също са на първа линия. Но държавата не включва в мерките срещу COVID - 19 хлебопроизводителите и сладкарите.
Държавата не подпомага хлебопроизводители и сладкарите за COVID - 19
„Държавата поощри работещите на първа линия с финансов ресурс, но не и риска, който поемат всички заети в хлебопроизводството – производители и дистрибутори. Ние повишихме заплащането, с което увеличихме мотивацията на хората да идват и да работят. Но не поучихме нужното уважение като отношение от държавата, което е леко обидно. Не получихме човешката благодарност на нито един държавен ръководител затова, че продължаваме безмълвно и безотказно да работим всеки ден“ – уточни още Марияна Кукушева.
Тя сподели, че браншът няма диалог с държавните ръководители и не е необходимо да „проси благодарност“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марияна Кукушева:
Търговци продават промоционален и преоценен хляб
Марияна Кукушева подчерта, че в момента в България има търговски вериги и малки квартални магазинчета, които продават хляб на промоционална цена. Това е един от търговските методи за да не се променя цената на масовия хляб. В същото време, непродадения до обяд хляб в големите търговски вериги, също се продава с коригирана надолу цена.
Ще продължили да поскъпва хлябът?
„Прогноза за цената на хляба за след Нова година, няма кой да направи в момента. Вече имаме оскъпяване цената на енергията, на транспорта, на банковите кредити, лихви и такси, които бизнесът плаща. Има оскъпяване цената на човешкия труд и не на последно място, цените на опаковките. Предстои десетилетието на „зелената сделка“, това означава, инвестиции на бизнеса в много направления, едно от които, е опаковането“ – обясни още Марияна Кукушева.
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..