Eвропейската комисия предприе мащабни икономически мерки, за да се смекчи удара върху препитанието на хората и икономиката в ЕС, в отговор на пандемията. Деканът на Стопанския факултет към ЮЗУ “Неофит Рилски“ – Благоевград, проф. Преслав Димитров приветства предприетите мерки, но е категоричен, че те все още не се усещат съществено от дребните и средните предприемачи.
„На първо място трябва да се увеличи директното и пряко финансиране за малкия и среден бизнес, особено за в сферата на туризма, тъй като това, което се вижда през последните дни – налице е много силно социално напрежение не само в България, а и в останалите страни – членки на ЕС. Твърде много хора са заети в сферата на услугите. Вярно е че в България мерките за ограничаване на пандемията от COVID-19 са най-слаби, но въпреки всичко, стоенето три месеца без доходи или на минималните плащания, които се подсигуряват на заетия персонал поставя семействата на всички тези хора на ръба на оцеляването. Това се случва и в Дания, и в Германия. Да не говорим за Италия и Испания, които бяха най-сериозно засегнати. Проблемът е, че всички тези мерки трябва да минат през националните правителства, които трябва да бъдат изключително активни. Полша и Румъния са доста по-активни отколкото нашата национална администрация в получаването на необходимите средства и в тяхното разпределение.“
Туристическият бранш бе изключително сериозно засегнат от строгите ограничения върху движението и пътуванията, наложени след избухването на пандемията от коронавирус. За неговото възстановяване, Европейската комисия предложи редица мерки, една от които е „Ликвидност за предприятията в сектора на туризма, особено за малките предприятия“.
„Ликвидност означава те да имат възможност да посрещат задълженията към персонала, към доставчици, към банките. Тук се взеха някои мерки с предоставянето на възможност за отлагане на заеми и допълнителни заемни средства, но малкият и средният бизнес нямат чак такъв капацитет именно за тази мярка, тъй като всеки един заем трябва да се връща. Това, което се разчиташе за мярката – 24 лева на ден за тези, които са в принудителен отпуск също не работи в пълен размер, тъй като плащанията по тази мярка се бавят близо два месеца. Това поставя хората на ръба на отчаянието.“
ЕК изработи програма :“Подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства“ (SURE). Целта е запазването на работните места и подкрепа на семействата. Въпреки усилията на Европа, пандемията създаде огромни трудности и предложи на туристическия бранш големи предизвикателства, коментира туроператорът Здравка Чимева.
„ЕС и правителството се опитват да помагат. Ние имахме щастието да получим една финансова инжекция от Евросъюза. Ако я разделим за времето, в което ние не работим и нямаме приходи, почти нищо не е. А туроператорите обикновено около Коледа и Нова година правим повече пътувания, а до началото на лятото почти няма работа. И това, което имахме като аванс, като резерв го изхарчихме и нямам представа какво ще правим тази година.“
От Европейската комисия са категорични, че ще продължават да работят заедно със страните от ЕС за насърчаване на устойчивия туризъм в съответствие с Европейския зелен пакт и за стимулиране на цифровата трансформация на туристическите услуги. Освен това, комисията ще подкрепи общоевропейски кампании, които представят Европа като туристическа дестинация.
Репортаж на Мариана Попова можете да чуете в звуковия файл – >
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..