Пандемията от COVID-19 се оказа сериозно предизвикателство, както от здравна гледна точка, така и от икономическа. Предприятия и фирми бяха изправени на ръба на оцеляване в това да запазят приходите си и работните места. През април миналата година Европейската комисия обяви 8 млрд. евро за оказване на незабавна финансова помощ на малките и средните предприятия в ЕС.
Промените в начина на живот които наложи пандемията, доведоха и до промени в начина на разпределение на средствата, осигурени от Европейските структурни и инвестиционни фондове на територията на страната, коментира Елена Михова, експерт в Областния информационен център в Благоевград:
„Още в първото тримесечие на миналата година приоритетните за финансиране области се промениха и това наложи средствата по всички програми да бъдат реорганизирани и там, където имаше останали неизползвани ресурси по вече обявени процедури или пък нестартирали процедури – те бяха пренасочени към справяне с икономическите последствия от пандемията COVID-19.
Възможности за финансиране на засегнатите от разпространението на коронавируса през последните почти 12 месеца предложиха всички програми, които подпомагат българските работодатели от различните сектори – от частния бизнес и предприемачеството до селското стопанство.
За да може подкрепата да достигне максимално бързо до нейните получатели, управляващите органи на оперативните програми много бързо опростиха процедурите по кандидатстване, намалиха максимално административната тежест на процеса и по този начин буквално десетки хиляди предприятия в цялата страна успяха да подадат документи за кандидатстване.
Хубавото е, че бизнесът сам по себе си осъзна колко сериозна е кризата, която се задава заради пандемията и наистина много бързо се насочи към различните мерки и възможности, които програмите предоставят. Изключение в това отношение не правят и представителите на бизнеса в Благоевградска област“, уточни Михова.
По процедурата за „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ одобрени за финансиране са над 21 хил. проектни предложения на стойност около 173 млн. лева.
Предприятията можеха да кандидатстват и за подпомагане по определени сектори. Такава е процедурата която подкрепя малките и средните предприятия извършващи автобусни превози.
„По процедурата за „Подкрепа за МСП, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19 чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията“ с бюджет от 30 млн. лв. до крайния срок за кандидатстване са подадени 649 заявления от автобусни превозвачи. Вече са изплатени 14 млн. лева по първите 208 одобрени заявления.
По процедура „Подкрепа за МСП от туристическия сектор за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19 чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на туризма (МТ)“ са подадени 802 проектни предложения от туроператори и туристически агенти за близо 60 млн. лв. Одобрени за финансиране са 720 проектни предложения, като с всички одобрени за финансиране кандидати са сключени договори, а в края на 2020 г. са стартирали и първите плащания.“
Над 1000 одобрени кандидати за около 9 млн. лева са регистрирани в Благоевградска област за подпомагане на малки и средни предприятия от ковид-пандемията, показва справка на Областния информационен център в Благоевград:
„Най-много са одобрените бенефициенти в областния център Благоевград – 357, следван от предприемачите в Петрич, които са 165 и Гоце Делчев – със 153. Голям брой одобрени за финансиране проекти има и в Сандански, Банско и Разлог.
9 са до момента средните предприятия в региона, които вече имат сключени договори за финансиране на проекти по процедурата за преодоляване на икономическите последствия от пандемията. 3 от тях са ситуирани в Благоевград, 2 в Сандански и по едно в Гоце Делчев, Петрич, Симитли и село Ваклиново. Общата стойност на помощта по деветте договора е 1 243 000 лв.
34 пък са превозвачите в Пиринско, които са одобрени за финансиране по мярката за подкрепа на МСП, извършващи автобусни превози. 8 от одобрените превозвачи са от Благоевград, 7 от Гоце Делчев, 6 от град Петрич, двама в Сандански, както и транспортни фирми от Якоруда, Сатовча и Банско. По мярката за подпомагане на този бизнес в област Благоевград са договорени общо почти 1 100 000 лв“, допълни Елена Михова.
И през 2021 година за бизнеса продължават да се разкриват нови възможности за подпомагане в кризата. В рамките на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ малки предприятия с оборот над 500 хил. лева имат възможност за подкрепа при преодоляване на икономическите последствия от ковид-кризата. Очаква се размерът на безвъзмездната финансова помощ да бъде над 78 млн. лв, като помощта за един отделен проект ще бъде 50 хил. лв.
Репортажа на София Златанова можете да чуете в звуковия файл – >
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..