„Обогатихме броят на бакалавърските програми и те днес са 80. Една нова програма включва „Устойчив туризъм“ и преименуваме старата програма от „Маркетинг“ на „Бизнес маркетинг и реклама“. Имаме много добри партньори с чужди университети от Виетнам, Казахстан и Киргизстан, които проявяват интерес към специалността „Устойчив туризъм“. Те ще запишат свои студенти по тази специалност. Каня всички български кандидатстуденти също да се поинтересуват от двете ни нови специалности“ – това каза за Радио Благоевград доц. д-р Ицка Дерижан, заместник-ректор „Образователни дейности“ във висшето училище.
И миналата година, и тази, университетът ще поддържа електронни изпити на място. На 19 февруари е първият електронен изпит в университета. Всеки работен петък от тази дата нататък ще бъдат провеждани електронни кандидатстудентски изпити. Това ще продължи до 15 юни. От 15 юни до 7 юли всеки делничен ден кандидатстудентите ще имат възможност да се явяват на електронни изпити. В случай на усложнена пандемична обстановка, ще се премине към онлайн електронни изпити от дистанция. Таксата за явяване на кандидатстудентски изпит е 30 лв. и тя трябва да бъде внесена два дни предварително, за да има време да се обработи през електронната система, да постъпи информация, след което кандидатстудентите могат да се явят на изпит. Изпитите ще започват в 13 ч. с продължителност един час. Кандидатстудентът може да се яви колкото пъти желае на изпит. Няма ограничения, след което може да вземе най-добрата оценка. Резултатът от изпита излиза в момента, в който тестът приключи.
По отношение на предпочитаните специалности доц. д-р Ицка Дерижан сподели, че се забелязва завишен интерес към специалностите от педагогическите профили – педагогика на обучението по отделни учебни предмети. Тя уточни, че от миналата година МОН субсидира тези специалности и студентите не заплащат семестриални такси. Таксите се поемат от МОН, защото това са приоритетни за България специалности. „Променят се награсите. Сигурна съм, че интерес ще има към всички специалности. Дълбоко вярвам в силата на младите хора, дълбоко вярвам в тяхната мотивация. Аз много харесвам младото поколение на България, защото това са мислещи хора, критични хора, които бързат интензивно да живеят. Ако искат това да продължи, нека спокойно използват възможностите, които ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград предлага. Готови сме за тях и ги очакваме с нетърпение“ – допълни още доц. д-р Ицка Дерижан.
Доц. д-р Ицка Дерижан в интервю на Елизабет Александрова можете да чуете в звуковия файл – >
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..