Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Рестартирай Европа“: ЕС с мерки срещу Омикрон

Снимка: архив

Новият вариант на COVID-19 - Омикрон вече е регистриран в десетки страни по цял свят. Той навлезе и в Европа. Най-малко 11 държави членки на Европейския съюз са регистрирали случаи на варианта Омикрон на коронавируса, съобщи Европейският център за превенция и контрол на заболяванията. Изучаването на Омикрон е в ход, но към момента все още няма плътна информация за новия вариант, каза пулмологът д-р Александър Симидчиев.

„Двете неща, които са притеснителни са високата степен на заразност, защото това значи, че новият вирус ще е много лесно разпространим, особено сега при зимни условия. Неясно е засега какво е отношението му към тежест на протичане и второто неясно е до каква степен ваксините защитават от него. Тези данни ще се получат в рамките на около седмица-две. Ще имаме някаква първична информация и ще можем да дадем много по-балансирано мнение. Може да е много притеснителен, ако води до тежко протичане и не се покрива от ваксините. Това на практика ще е рестарт на пандемията. Същевременно ако е много заразен, но предизвиква по-леко заболяване и се покрива от ваксините, тогава той може пандемията да изчезне по-бързо, защото замествайки Делта варианта с по-леко протичане всъщност ще предпазва от по-тежко протичане. Много са наеяснотите около новия вариант Омикрон“.

Според проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести – Софияне може да се направи окончателно заключение дали Омикрон е по-заразен и доколко "заобикаля" имунитет, създаден от ваксина или след преболедуване.

„Да се каже, че заобикаля изцяло имунитета не е вярно, но при всички случаи ще има по-намалена ефективност заради огромния букет мутации, които много бързо се появиха в този вариант“.

ЕС вече въвежда мерки срещу разпространението на новия вариант Омикрон, каза евродепутатът Цветелина Пенкова.

„Това, което се взе като много бърза мярка от страна на ЕС е прилагането на така наречения механизъм на аварийна спирачка. Вече е забранено влизането на лица от определени държави на територията на ЕС. Тези държави са Боцвана, мозамбик, намибия, Южна Африка и Зимбабве. Това е първата мярка, която е взета спрямо новия вариант. От края на ноември ЕК разглежда нов пакет от правила, които се очаква да влязат през януари 2022 година. Те засягат като цяло обновяване на ковид мерките. Има вариант да се намали срока на валидност на зелените сертификати“

Евродепутатът Цветелина Пенкова е категорична, че ваксинационният процес в държавите от ЕС и най-вече в България тябва да продължи. Към момента няма информация за смъртни случаи от Омикрон. Това заявиха от Световната здравна организация. Според САЩ, първоначалните данни за новия вариант са "обнадеждаващи". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20

7-годишната Алекс от Благоевград: Сурва е магия!

Вековни традиции и обичаи биват  пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..

публикувано на 29.12.24 в 09:00

Наградата "Личност на годината" на Дупница е признание за дългогодишния труд

Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на  Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..

публикувано на 28.12.24 в 09:18