Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Рестартирай Европа“: ЕС с мерки срещу Омикрон

Снимка: архив

Новият вариант на COVID-19 - Омикрон вече е регистриран в десетки страни по цял свят. Той навлезе и в Европа. Най-малко 11 държави членки на Европейския съюз са регистрирали случаи на варианта Омикрон на коронавируса, съобщи Европейският център за превенция и контрол на заболяванията. Изучаването на Омикрон е в ход, но към момента все още няма плътна информация за новия вариант, каза пулмологът д-р Александър Симидчиев.

„Двете неща, които са притеснителни са високата степен на заразност, защото това значи, че новият вирус ще е много лесно разпространим, особено сега при зимни условия. Неясно е засега какво е отношението му към тежест на протичане и второто неясно е до каква степен ваксините защитават от него. Тези данни ще се получат в рамките на около седмица-две. Ще имаме някаква първична информация и ще можем да дадем много по-балансирано мнение. Може да е много притеснителен, ако води до тежко протичане и не се покрива от ваксините. Това на практика ще е рестарт на пандемията. Същевременно ако е много заразен, но предизвиква по-леко заболяване и се покрива от ваксините, тогава той може пандемията да изчезне по-бързо, защото замествайки Делта варианта с по-леко протичане всъщност ще предпазва от по-тежко протичане. Много са наеяснотите около новия вариант Омикрон“.

Според проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести – Софияне може да се направи окончателно заключение дали Омикрон е по-заразен и доколко "заобикаля" имунитет, създаден от ваксина или след преболедуване.

„Да се каже, че заобикаля изцяло имунитета не е вярно, но при всички случаи ще има по-намалена ефективност заради огромния букет мутации, които много бързо се появиха в този вариант“.

ЕС вече въвежда мерки срещу разпространението на новия вариант Омикрон, каза евродепутатът Цветелина Пенкова.

„Това, което се взе като много бърза мярка от страна на ЕС е прилагането на така наречения механизъм на аварийна спирачка. Вече е забранено влизането на лица от определени държави на територията на ЕС. Тези държави са Боцвана, мозамбик, намибия, Южна Африка и Зимбабве. Това е първата мярка, която е взета спрямо новия вариант. От края на ноември ЕК разглежда нов пакет от правила, които се очаква да влязат през януари 2022 година. Те засягат като цяло обновяване на ковид мерките. Има вариант да се намали срока на валидност на зелените сертификати“

Евродепутатът Цветелина Пенкова е категорична, че ваксинационният процес в държавите от ЕС и най-вече в България тябва да продължи. Към момента няма информация за смъртни случаи от Омикрон. Това заявиха от Световната здравна организация. Според САЩ, първоначалните данни за новия вариант са "обнадеждаващи". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55