Граждански организации от десет града на страната преди броени дни създадоха националното обединение за чист въздух „Дишай, България“. Благоевград и Перник са сред учредителите, наред със София, Пловдив, Русе, Девня, Велико Търново, Димитровград, Павликени и Сухиндол. „Основните цели на това обединение е да се подпомагаме взаимно чрез опита, който всяка една от тези организации е натрупала на местно ниво за това как да контактува с различни институции и организации, как да управлява граждански натиск. Ние взаимно споделяме опит и не е нужно всяка от тези организации да открива отново топлата вода“, подчерта за Радио Благоевград Наталия Димитрова от „Благоевград диша“ и посочи, че на национално ниво гражданското обединение има амбиция да участва „във всякакви консултативни съвети, които се занимават с подобряване на качеството на въздуха и прехода към по-чиста енергия“.
Наталия Димитрова коментира слабото изпълнение на програмата за качеството на въздуха в община Благоевград, като посочи, че „в нея са очертани така наречените ниско емисионни зони и зони без автомобили, но към момента тези мерки не се случват. Изпълнението на тази програма се отчита главно чрез миене и метене на улици, садене на растителност и участие на работни групи. Но нищо от предвидените други мерки, като намаляване на трафика в центъра на Благоевград или постепенна замяна на най-ниско ефективните горивни инсталации в домакинства и предприятия не се изпълняват, въпреки че срокът за действие на програмата изтича и през 2023 година трябва да имаме нова общинска програма за качеството на въздуха.“
Интервюто с Наталия Димитрова чуйте в звуковия файл.
Праисторикът д-р Малгожата Гребска-Кулов от Регионален исторически музей в Благоевград спечели престижен грант за археологически публикации, финансиран от фондация White and Levy към университета в Харвард, САЩ. Това е единственият отличен български проект сред 12 чуждестранни. През следващите две години предстоят сериозни научни изследвания на три..
Жителите на благоевградското село Горно Лешко имат двоен повод да празнуват на 15 август, когато отбелязваме големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица. Храмът, изграден през 1922 година днес навършва 100 години. До скоро тънещ в забрава и разруха, с доброволен труд, дарения и много ентусиазъм, днес черквата „Рождество..
„Песента ми беше показана през зимата, веднага щом я чух, много я харесах. Кантото и текста бяха прекрасни. През пролетта „Дъждовни спомени“ беше готова. Имам голям сантимент към тази песен, защото тя е в стил боса нова, един от любимите ми“, обяснява Галя Ичеренска. Музикана и текста на „Дъждовни спомени“ пише Иван Беловски, а по аранжимента..
„Малкото момиче“ – това е заглавието на новата книга на Васил Софин. Това е първата книга със стихове за деца, която пише самоковският автор. Посветена е на неговата внучка София. За радост на малките читатели, книгата има красиви илюстрации. По корицата работи Ваня Попйорданова, а за графичното оформление се е погрижила Надка Вардарова...
В дните, в които през 1903 г. (поне по "нов стил") в Битолско сраженията от Илинденското въстание все още са в разгара си,разговаряхме с доц. Стефан Дечев за спора на интерпретациите за въстанието, за "различните Илиндени и след това". Предлагаме ви да чуете този разговор на Валентин Дишев с доц. Стефан Дечев: "В случая различните насилени..
Във фокуса на вниманието ни е фотоизложбата „Далеч от Африка” на професионалния фотограф Атанас Кънев и театралния режисьор Елена Панайотова, която беше открита миналата седмица в Градската художествена галерия в Пловдив и вече има покана да гостува и в Благоевград. Като цяло, тя представя програмата „Артисти за деца”, продуцирана и реализирана..
За разлика от други райони на страната в Благоевградска област засега няма големи пожари. Това каза за Радио Благоевград главният инспектор Георги Сарафов от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград. През последната седмица с интерес следяхме информациите за пожари в районите на Стара Загора,..