Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С лазер от най-ново поколение в ИСУЛ лекуват бъбречно-каменна болест

Д-р Еленко Попов от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ с презентации на световен форум за бъбречно-каменна болест

Доц. д-р Еленко Попов представи опита на Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в лечението на бъбречно-каменната болест по време на елитния форум „Експерти в бъбречно-каменната болест“, който събра в гръцката столица Атина най-добрите специалисти по бъбречно-каменна болест в света. Той презентира опита на българските уролози в областта на флексибилната уретроскопия – един от водещите методи за лечение на камъни в горните пикочни пътища и най-вече в бъбрека.



  В предаването „Здравен компас“ на Радио Благоевград-БНР, доц. Еленко Попов акцентира върху предимствата на този метод. „Това е един от водещите методи за лечение на камъни в бъбреците, по който България от над 10-15 години се съизмерва с всички центрове в Западна Европа и света. В България има няколко центъра, които извършват такава дейност. „Флексибилна“ означава гъвкава, т.е. инструментариума, който се използва е мека, гъвкава камера, за да може да следва кухините и ходовете на пикочните пътища. „Уретероскопия“ означава поглед на пикочопровода и на горните пикочни пътища. В огромния брой от случаите този метод се използва за третиране на камъни в горните пикочни пътища. Неговата огромна сила е, че не нанася травма на меките тъкани на пациента. Метод, който основно се дължи на големия напредък в технологиите през последните 20 години в две направления.  Много качествените, гъвкави, с добро качество на образа уретероскопи, и второто – многото нови, все по-съвършени и лесни за работа лазери“.

  По думите на доц. Попов  единственото ограничение за прилагането на този метод е камъкът да не надвишава 2-2.5 см.  Над тези размери се обмислят и други методи, но всички камъни до този размер са абсолютно  удачни за прилагането на метода . „В много случаи той се използва и за по-големи камъни, но тогава от самото начало се приема тактиката за процедура на няколко стадия – т.е. разбива се част от камъка, след няколко месеца се третира и останалата част, защото ако се работи прекалено дълго в бъбрека нараства възможността за развитие на инфекции. Няма камък, който е достигнат с лазера да устои и да се противопостави на силата му“.


  По време на интервенцията пациентът е под пълна анестезия. Гъвкавата камера стига до бъбрека за минути ако няма други проблеми. „Това е и критичния момент, в който има два варианта – или става изключително  лесно, или много трудно ако са налице предхождащи увреждания на уретера, стеснения или предходни манипулации. Самата процедура най-често отнема 30-40 минути. От гледна точка на това, че трябва да се има предвид рисковата инфекция, е забранено тази процедура да продължава повече от час и половина“.

Урологът уточни, че процедурата е изключително щадяща за пациента, той си тръгва без никакъв разрез, няма хирургична травма, а възстановяването му е много бързо. По думите му това е много популярен метод в България, прилага се на много места, но сериозните референтни центрове, които го прилагат насочено и са достигнали сериозен опит в страната са малко.

  Клиниката на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага с най-новото поколение хибриден тулиев лазер. „Това е един от най-новите инженерни вариации на лазера, много успешно от около 1 година го използваме, както за меки тъкани за простатната жлеза, така и за бъбреците и се справя чудесно и с двете предизвикателства. Уредът успя да се превърне в джобното ножче на урологията, т.е. той да бъде единственият лазер, който е необходим в операционната и покрива целия обем проблеми в урологията. Лазерът, който имаме в ИСУЛ от ноември миналата година е с фабричен номер 27, което означава, че когато е получен е имало още 26 произведени в света. През настоящата година този тип лазери започнаха да се утвърждават като хит в лазерните технологии. Огромни презентации бяха направени на Американския конгрес по урология, а след няколко дни ще има и Европейски конгрес по урология, тъй като колегите като нас вече работещи около една година вече добиха опит, който ще могат да представят“.

  Освен филмчето, представящо резултатите на българската клиника в областта на флексибилната уретроскопия, доц. д-р Еленко Попов е имал още три участия /с презентации и като модератор на дискусия, свързана с ролята на нефролозите и уролозите в лечението на бъбречно-каменната болест/.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10