„ПОТРЕБИТЕЛСКА КОШНИЦА“
Изхвърляме над 70 кг. храна на човек годишно, според проучване на Евростат. Как да намалим хранителните отпадъци и да пазаруваме практично? Ще чуем съветите на Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.
В условията на растяща инфлация и повишаващи се цени, продължаваме ли да изхвърляме храна на боклука или започнахме да я ценим? Анкета с жители на Благоевград.
„ЗЕМЕДЕЛСКА РУБРИКА“
Използването на повече биопродуктите в детското хранене, като стимул за развитието на биопроизводството у нас, е едно от предложенията в Националния план за развитие на биоземеделието в България до 2030г. Как може да се случи това? Д-р Стоилко Апостолов, председател на Фондация „Биоселена“.
По-важните агротехнически мероприятия през месец ноември ще припомни Даниела Иванова, агроном в Областната служба за съвети в земеделието – Благоевград.
Община Разлог изрази категорично несъгласие по част от възможностите за кандидатстване за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд, залегнали в “Плана за възстановяване и устойчивост”. Какво притеснява местната власт и хората? Иван Гюров, заместник-кмет по икономическите и правни въпроси в Община Разлог.
„НИЕ И ЖИВОТНИТЕ“
Въпреки топлата есен, първата мечка в Парка за мечки край Белица вече се унесе в зимен сън. Необичайно ли е това и как се готвят останалите обитатели на мечото селище за зимната летаргия? Димитър Иванов, управител на парка.
Нова година - без бюджет: за финансовите и икономическите предизвикателства пред държавата в началото на 2025 година - разговор с доц. Григор Сарийски от Института за икономически анализи към БАН Ще се подобри ли стандартът на живот през новата година? Оптимисти ли благоевградчани и справят ли се с икономическата ситуация? Успяват ли да..
За надеждите и очакванията на българското общество, и за инертността ще говорим с проф. Ана Лулева от Института по етнология и фолклористика към БАН, и преподавател в ЮЗУ в Благоевград. Ще продължим темата и с главния редактор на българското електронно издание „Трибуна МК“ в Скопие, Атанас Величков. И каква перспектива прогнозира той за..
Дните между Коледа и Йордановден са известни като „некръстени дни“. Какви са традициите и поверията свързани с тях, ще припомним изреченото от Петя Банкова, доктор по етнология и доцент в Института за етнология и фолклористика към БАН. Традиционните Кукерски игри събират жители и гости на петричкото село Ключ във втория ден на новата..
България в Шенген и по суша: Какво ще се случи по границите ни на 1 януари? Репортерско включване от ГКПП-Кулата. Какви са предизвикателствата за инфраструктурата и сигурността на ГКПП-Кулата и готови ли сме за тях? Кети Тренчева , кореспондент на БНР, разговаря с Николай Шушков , бивш началник на Митница-Кулата. България в..
Очаквания, мечти и надежди: Какво си пожелават благоевградчани за 2025? - Анкети с граждани. Новата година – време за позитивни мисли и нови хоризонти: как да посрещнем 2025 с увереност и как да се справим със следпразничната депресия? - Съвети от психолога Денис Никифоров. Все повече българи се завръщат от чужбина, отчитат от..
Годината, която си отива. Какъв анализ правим на отминалите 366 дни? Какво можем да очакваме от новата? Разговори с: - Политолога Калоян Стефанов, - Кметовете на Дупница и Кочериново Първан Дангов и Станислав Горов. Областният управител на Благоевградска област Георги Динев за проектите за развитието на областта след срещите..
Как се посреща Нова година по света и у нас? Ще разберем за празненствата в Испания и Франция от Ивелина Смиленова, която живее от 20 години в града на биковете - Памплона и французина Патрис Рейсак, който живее в България. Как България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към родината и българския език? За ролята на неделните..