Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С 29% са поскъпнали храните спрямо миналата година

Изпратихме месец ноември с постъпателно увеличение на цените на основните хранителни продукти. Тенденцията е постоянна, но е нагоре. Какво да очакваме през празничния месец декември и как да пазаруваме разумно по Коледа и Нова година? Потърсихме за коментар Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

„Положителният процес към намаляване от лятото е ликвидиран и сега се върнахме към нивата, като среден базис на цените на основните храни от „потребителската ни кошница“, към периода от пролетта. На практика, имаме пиковата стойност от месец май или 29 % разлика в нивата на цените от 2021 година“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.

Свинското месо и зелето запазват цените от миналата година, но най-осезателно е увеличението при кашкавала с 45%. Като цяло, поскъпването при млечните продукти на годишна база, е около 33%.

Вече трудно се намира сирене под 20 лева за килограм и кашкавал под 30 лева. Има и примери за цени на кашкавала около 35 лева. Затова, не малка част от потребителите, купуват или по-малко количество, или предпочитат по-евтините имитиращи млечни продукти. Ще се превърнат ли в деликатес млечните продукти – попитахме още Владимир Иванов.

„Те вече са деликатес за българската трапеза. Цени от 30 – 35 лева за кашкавал, каквито се наблюдават, са твърде високи, несъразмерни, тъй като цената към дадения момент е около 16 – 16.50 лева за килограм на едро. Говорим за високо качество, но разликата е огромна. Затова се обръщам към потребителите, когато пазаруват, нека много добре да си правят сметка, да се оглеждат, да търсят информация и да не способстват за реализацията на подобни недобри търговски практики“ – посъветва експертът.

Владимир Иванов подчерта, че не трябва да очакваме поскъпване на рибата за предстоящия празник Никулден. Това се отнася и за останалите хранителни продукти, защото има добро предлагане на храни на пазара, даже в излишък. Не трябва да очакваме апокалиптични картини, а по-скоро запазване на настоящата тенденция.

„Зимата ще е тежка, но не и апокалиптична. Сериозно повишение на цените на храните не трябва да очакваме. Друг е въпросът, ако се съпостави с нивата на доходите, откъдето явно идва драмата. Няма условия за предизвикване на някакви бурни пазарни процеси, естествено, ако не ескалира напрежението в Украйна“ – уточни още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Владимир Иванов посъветва потребителите да внимават откъде и какво купуват, да не купуват на всяка цена, да не се подават на паниката, а да търсят сериозен източник на информация, особено по отношение на стоките с лошо качество.

„Ако си купим свинско месо и зеле за празничната трапеза, ще платим точно толкова, колкото и миналата година. Всичко зависи от това, какво ще сложим на коледната трапеза и разходите, които ще направи домакинството, извън пазара за храни, тъй като драмата настъпва, когато разходите изпреварват доходите. Но, като цяло, имаме един добре структуриран пазар в едни конкурентни отношения, тоест, от гледна точка на пазара, драма няма“ – категоричен е Владимир Иванов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20