Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не изхвърлям, а помагам" - инициативата, която обединява екологични и социални цели

Снимка: REUSEBG

В днешно време е трудно да си представим живота без електрическа печка, пералня, прахосмукачка, компютър. Използването на все повече и повече електрическо и електронно оборудване в съвременния бит създава нарастваща заплаха за здравето и околната среда, поради съдържащите се в това оборудване токсични материали. Когато се озоват на сметищата, тези устройства замърсяват значително почвата и водата. Учените алармират, че тежките метали предизвикват сериозни здравословни проблеми, като безплодие, увреждане на органи, нарушено психическо здраве.

Рециклирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване става изключително важна задача, защото освен ползите за околната среда, ще позволи повторното използване на вложените при производството ценни материали. Йерархията в управлението на отпадъците изисква от нас като общество да направим всичко възможно, за да намалим отпадъците в ежедневието си, както и да търсим нов живот за ненужните вещи. Ето защо онлайн платформата "REUSE BG" започна нова инициатива: „Не изхвърлям, а помагам“. Нейната цел е споделяне на вече ненужни вещи, които са в добро състояние, с хора, които имат нужда от тях. Концепцията на проекта съчетава целите по намаляване на количеството на депонирани битови отпадъци със социални цели.

"Самата идея на проекта е от 2018 година, като от самото начало концепцията на целия ни екип беше да обединим целите по опазване на околната среда със социалната кауза да помагаме на хора, които имат нужда. Проблемът, върху който е фокусиран проектът е намалеване на количеството на битови отпадъци, които ние изхвърляме. Има много вещи, които са годни за употреба, но в някакъв момент те просто отиват на сметището. Тук идва социалният момент на проекта, че това, което е годно за употреба, а ние вече нямаме нужда от него, всъщност ще бъде от полза за лица в затруднение, които биха дали нов живот на нашите ненужни вещи", коментира за Радио Благоевград един от организаторите на проекта Десислава Аспарухова.

Платформата осъществява връзката между хората, които искат да дарят старите си вещи и тези, които имат нужда от тях. "Тук е директна връзката и тя е по-бърза, защото отива директно от даряващия към търсещия или от търсещия към даряващия", допълва Аспарухова. 

Разбираемо в платформата преобладават обявите за предлагане на стари вещи, а не за търсене, тъй като нуждаещите се имат ограничен достъп до интернет. Именно тук е важността на сътрудничеството на платформата с отделните общини за осъществяването на замисъла на инициативата, защото социалните дирекции са тези, които могат да подадат информация за нуждаещи се хора. "Свързали сме се и продължаваме да влизаме в комуникация със социални организации - неправителствени и социални дирекции в общините, които са най-близко до хората. Всъщност те знаят на тяхната територия кой има нужда от тези вещи, така че пряката комуникация с общините се надявам да доведе до намиране на повече хора, които търсят подкрепа", споделя Десислава Аспарухова.

Чуйте повече за проекта в разговора на Ваня Бахчиванова с Десислава Аспарухова. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Събор в подкрепа на читалището в село Мурсалево

От десетилетия летният събор в село Мурсалево, община Кочериново, е чакано събитие за жителите. Всяка година пристигат гости от близо и далеч, а и много хора, чиито корени са от населеното място се завръщат. Това разказа в ефира на Радио Благоевград   Красимира Гешева, млада и активна като председател на местното читалище..

публикувано на 02.08.24 в 15:36

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30